Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Czy warto zamontować instalację LPG w Mazdzie 5?

16 lip 15 14:40

Japońskie auta słyną z niezawodności oraz dobrych dopracowanych silników. Czy warto zatem w Mazdzie 5 napędzanej 2-litrowym silnikiem benzynowym zamontować instalację LPG?

Udostępnij
0
Skomentuj
Czy warto zamontować instalację LPG w Mazdzie 5? Czy warto zamontować instalację LPG w Mazdzie 5? Foto: AGC / AGC

Pan Wojciech na co dzień jeździ Mazdą 5 z 2-litrowym silnikiem benzynowym, rodzinny van dużo nie pali bowiem w ruchu miejskim na pokonanie każdych 100 km potrzebuje 10 litrów benzyny, natomiast w trasie zużycie paliwa spada do 8,5 l/100 km. Musimy przyznać, że to niezły wynik.

Ale skoro można jeździć taniej to dlaczego z tego nie skorzystać? Po wykonaniu wywiadu  wśród znajomych Pan Wojciech zdecydował się na zamontowanie w swojej Mazdzie 5 instalacji LPG - Zenit PRO.  Powodów jak zawsze jest wiele, ale głównym jak zawsze w takim przypadku chęć, a raczej możliwość bezpiecznego oszczędzania pieniędzy niezbędnych do eksploatacji auta.

Sterownik instalacji LPG zamontowano obok akumulatora. Sterownik instalacji LPG zamontowano obok akumulatora. Foto: AGC / AGC

Skoro decyzja o zamontowaniu instalacji LPG została podjęta, to gdzie to zrobić aby całość spełniała wysokie wymagania kierowcy. Czyli była estetycznie zamontowana, nie wpływała negatywnie na osiągi auta i zapewniała długą bezawaryjną eksploatację? Tu tak jak w przypadku podejmowania decyzji o montażu instalacji LPG z pomocą przyszli znajomi, którzy polecili współpracujący z siecią Auto-Gaz Centrum warsztat A-TRANS Adama Jaworskiego z Suchedniowa.

Pan Wojciech pracuje jako mechanik, zatem zadanie montażysty nie było łatwe. Bowiem czuje oko właściciela Mazdy nie pozwoliłoby na jakiekolwiek niedociągnięcia. Przyznaje to zresztą montażysta który montaż określił jako bardzo wymagający pod względem estetycznym – co potwierdza właściciel, który z jakości montażu jest bardzo zadowolony.

Foto: AGC / AGC

Instalację w komorze silnika położono bardzo dobrze, wlew gazu ukryto pod klapką tankowania benzyny – naprawdę trudno się do czegoś przyczepić. Co ciekawe w warsztacie zdecydowano się na zamontowanie dodatkowego naolejacza gniazd zaworowych, oraz takie zaprogramowanie instalacji aby podczas dużego obciążenia jednostki napędowej do komór spalania była dotryskiwana benzyna – dzięki czemu osiągi silnika pracującego pod dużym obciążeniem będą znacznie lepsze.

W przypadku Mazdy 5 instalator zdecydował się na zamontowanie sterownika Zenit Pro OBD, który jest objęty 5-letnią gwarancją producenta i zbudowany jest z najwyższej jakości komponentów, natomiast gaz do komór spalania jest dostarczany za pomocą  wtryskiwaczy  Herkules.

Przełącznik instalacji LPG idelanie wkoponował się w deskę rozdzielczą Mazdy 5. Przełącznik instalacji LPG idelanie wkoponował się w deskę rozdzielczą Mazdy 5. Foto: AGC / AGC

Czy właściciel Mazdy 5 jest zadowolony z podjętej decyzji? Zdecydowanie tak, bowiem zużycie gazu w trybie miejskim wynosi obecnie 11 l/100 km (o litr więcej niż benzyny), natomiast w trybie pozamiejskim zużycie LPG wynosi jedynie 9 l/100 km – to dobry wynik, pozwalający na oszczędzenie w ciągu miesiąca około 300 zł.

Czy zatem warto montować instalację LPG w Mazdzie 5? Jeśli ktoś dużo jeździ, to inwestycja zwróci się szybko. A wybór odpowiedniego, sprawdzonego sterownika – Zenit PRO – pozwoli cieszyć się z bezawaryjności instalacji.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej