Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Syrena Nixi - elektryczny mikrosamochód z Polski?

14 lut 17 15:07

Firma AK Motor, która obchodzi pięciolecie swojego istnienia, przedstawiła koncepcję Syreny Nixi - pierwszego polskiego mikrosamochodu z napędem elektrycznym. Czy doczekamy się w końcu seryjnego auta z Polski?

Udostępnij
0
Skomentuj

Syrena Nixi, nad którą trwają prace, ma być samochodem dopuszczonym do ruchu w kategorii M1, więc będą nim mogły podróżować dwie osoby z niewielkim bagażem. Typowo miejskie auto otrzyma napęd elektryczny. Jego w pełni naładowane akumulatory mają pozwolić na pokonanie ponad 150 km. Przyszły poducent szacuje, że koszt przejazdu 100 km Syreną Nixi wyniesie 6 zł lub mniej. Naładowanie baterii do poziomu 90 proc. ma trwać ok. 15 minut (z szybkiej ładowarki).

Będzie to w pełni polska konstrukcja. - Pierwsze prototypy budowane są od podstaw, co wymaga czasu, ale efekt końcowy pozwoli na uzyskanie pojazdu „Made in Poland” - czytamy w komunikacie prasowym firmy AK Motor. Produkcję pojazdu planuje się umiejscowić na terenie FSO w Warszawie.

Brzmi pięknie, prawda? Pozostaje jednak pytanie czy to realna przyszłość czy tylko piękna bajka o podłożu sentymentalnym? AK Motor mocno liczy na realizację rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce, który pozwoli na sformułowanie strategii na rozwój zasobników energii dla nowej Syreny i rozwój sieci ładowania samochodów elektrycznych. Firma rozpoczęła już nawet przyjmowanie zgłoszeń od chętnych na zakup Nixi.

Prób reaktywacji polskich marek samochodwych było już i pewnie będzie jeszcze wiele. Niestety, żadne przedsięwzięcie nie zakończyło się do tej pory sucksem. Powstawały wizualizacje i protoypy, ale polskiego auta nadal nie można po prostu kupić. Czas pokaże czy tam razem będzie inaczej.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej

Syrena Nixi - elektryczny mikrosamochód z Polski? (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego