Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Instalacja gazowa do Nissana Qashqaia - co warto zamontować?

13 sty 16 13:55

Stosunkowo droga instalacja sekwencyjnego gazu w prostym, wolnossącym silniku pozwala na duże oszczędności na paliwie. Sprawdzamy jaką instalację LPG warto zamontować w Nissanie Qashqaiu

Udostępnij
0
Skomentuj

Nissan Qashqai 2.0/140 KM został wyposażony w instalację Zenit Pro z listwą wtryskową Hana (to górna półka). Sterownik Zenit Pro (jak i cała kompletacja) to wyrób firmy Auto-Gaz Centrum z Radomia. Firma szczyci się odpornością tej instalacji na wszelkie zakłócenia, współpracą z większością systemów paliwowych występujących we współczesnych autach, przystosowaniem do łatwego diagnozowania usterek i stabilnością pracy.

Co ciekawe, zdecydowano się na montaż francuskiego parownika Gurtner (zamiast dedykowanego zazwyczaj parownika AG), który dobrze znosi kontakt z kiepskim paliwem i potrafi obsłużyć silniki rozwijające moc – uwaga! – aż 300 KM! Zadbano więc o 100-procentową nadwyżkę, inwestując dodatkowe 150 zł. Jeśli chodzi o wtryskiwacze Hana, jedna sztuka to koszt ok. 85 zł, a więc blisko 8-krotnie więcej niż najtańsze produkty na rynku, ale jednocześnie ok. 3,5 raza mniej niż droższe Prinsy (najwyższa półka) mające podobne właściwości.

Jeśli dodamy do tego staranny montaż, ustawienie instalacji „na bogato” oraz stosunkowo prostą konstrukcję silnika testowego Nissana, zaczynamy rozumieć, dlaczego Nissan na LPG jeździ bez zastrzeżeń. Warto jednak podkreślić, że w tym silniku nie ma żadnych przeszkód do montażu LPG – silniki serii DIG-T w aktualnej generacji Nissana Qashqaia mają już bezpośredni wtrysk benzyny, który znacznie zmniejsza opłacalność montażu instalacji LPG i stawia dużo większe wezwanie montażystom.

W każdym razie w ciągu tygodnia testowego nie udało się nam ani razu spowodować włączenia kontrolki „check engine” w Qashqaiu 2.0 – szczerze mówiąc, szybko nam się znudziło generowanie maksymalnych obciążeń silnika. Auto przyspiesza sprawnie, wolne obroty są stabilne, nie brakuje mocy. Wyczuwalne jest minimalne szarpnięcie przy dodaniu i odjęciu gazu, ale naprawdę małe. Reasumując: oszczędzanie w ten sposób to przyjemność.

Naszym zdaniem

Jeśli na „zagazowanie” kilkuletniego auta ze „zwykłym” wtryskiem benzyny wydamy – jak w tym przypadku – 3 tys. zł, możemy liczyć na długą i bezproblemową eksploatację, a w konsekwencji – oszczędności.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Archiwum / Auto Świat

Instalacja gazowa do Nissana Qashqaia - co warto zamontować?

Badanie na hamowni wykazało kilkuprocentowy spadek mocy na LPG przy zachowaniu pierwotnego przebiegu krzywej momentu obrotowego. Taki spadek osiągów jest niemal niezauważalny.

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Instalacja gazowa do Nissana Qashqaia - co warto zamontować? (slajd 1 z 6)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego