Wybierz samochód

Nissan

Nissan

Nissan – japoński producent samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów należący do koncernu Nissan Motor Co. Początki marki sięgają 1911 roku, kiedy to w Tokio Masujiro Hashimoto założył firmę Kwaishinsha. Zdobywając doświadczenie w USA, skonstruował swoje pierwsze auto o nazwie DAT (nazwa pochodzi on pierwszych liter nazwisk osób wspierających projekt). Z kolei DATTO po japońsku oznacza "uciekający zając", więc na maskach pierwszych modeli DAT-a i kilku późniejszych Datsunów widniała figurka biegnącego zająca.

W 1919 roku powstała firma Jitsuyo Jidosha, która po 7 latach dołączyła do Kwaishinsha. Dopiero w 1934 roku, firma zmieniła nazwę na Nissan. Po wojnie, przedsiębiorstwo ogarnęło kryzys, z którego koncern wyszedł przy współpracy z brytyjskim Austinem. Niedługo potem Nissan został drugim co do wielkości producentem aut w Japonii.

W 1983 roku ostatecznie zaprzestano stosowania nazwy Datsun, a Nissan, który do tej pory był zarezerwowany dla ciężarówek, stał się nazwą dla wszystkich aut koncernu. W 1989 roku Nissan stworzył swoją luksusową markę przeznaczoną na rynek amerykański – Infiniti.

Od 1999 roku, Japończycy współpracują z francuskim Renault. Najpopularniejsze modele Nissana to Micra, Qashqai, Skyline (szczególnie uwielbiany przez tunerów i drifterów) oraz jego następca - GT-R.

W 2014 roku firma wyprodukowała ponad 5 mln pojazdów, co było najlepszym wynikiem w historii marki.

Nissan - modele

Nissan - powiązane artykuły

Pokaż więcej