Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.394.714.171.92
Średnio4.494.724.472.26
Najdrożej4.714.734.944.47

Co zrobić z ubezpieczeniem po zakupie auta?

2 mar 15 11:38

Przy okazji kupna używanego auta nabywca przejmuje ubezpieczenie OC oraz związane z nią prawa i obowiązki. I kupujący, i sprzedający mają do załatwienia formalności, których zignorowanie grozi stratami finansowymi

Udostępnij
0
Skomentuj
kupowanie ubezpieczenie kupowanie ubezpieczenie Foto: Auto Świat

Jeśli ostatni używany samochód kupowaliście choćby 3 lata temu i od tego czasu nie odświeżaliście sobie wiedzy dotyczącej obowiązkowego ubezpieczenia OC, to dziś jest ona już nieaktualna. Tymczasem, przejmując cudze ubezpieczenie OC, z reguły można trochę zaoszczędzić, można jednak i sporo stracić – to zależy od okoliczności.

Polisy przejęte wraz z autem nie odnawiają się automatycznie. Nie ma ryzyka podwójnego ubezpieczenia

Wraz z dowodem rejestracyjnym i kluczykami do auta sprzedający ma obowiązek przekazać kupującemu ubezpieczenie OC, chyba że jej nie wykupił. W przeciwieństwie do dawnych uregulowań kupujący nie ma ściśle określonego terminu na wypowiedzenie tej umowy. Kupujący może ją zatrzymać i korzystać z niej aż do upływu terminu jej ważności albo wypowiedzieć – w dowolnej chwili, np. od razu albo po dwóch miesiącach. Sprzedający może odzyskać zapłaconą składkę tylko wtedy, gdy kupujący wypowie umowę – sprzedający nie może tego zrobić.

Oszczędź nawet 517 zł na ubezpieczeniu OC!

Różnice w cenach polis dla tego samego auta mogą wynosić nawet kilkaset procent! Dlatego zanim kupicie ubezpieczenie, porównajcie oferty rożnych firm.

Polisa OC przejęta wraz z samochodem działa tylko do chwili ukończenia jej ważności. Uwaga: kiedyś po upływie terminu jej ważności była automatycznie odnawiana na kolejny rok, co miało tę wadę, że jeśli wykupiliśmy OC w innej firmie, a nie wypowiedzieliśmy w terminie starej polisy, to przez kolejny rok trzeba było płacić za dwa ubezpieczenia tego samego auta. Zaletą tego rozwiązania było to, że zapominalscy nabywcy samochodów, którzy nie wypowiedzieli polisy i nie kupili też nowej, mieli zachowaną ciągłość ubezpieczenia. Obecnie polisa przejęta wraz z autem nie odnawia się – najpóźniej do momentu upływu terminu jej ważności musimy zawrzeć nową umowę ubezpieczenia z tym albo innym ubezpieczycielem. W przeciwnym razie grożą nam kary i ewentualna odpowiedzialność za spowodowanie kolizji lub wypadku nieubezpieczonym samochodem.

W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę zwrot niewykorzystanej składki należy się poprzedniemu właścicielowi auta, który zapłacił za ubezpieczenie.

Im dłuższa ważność polisy przejętej wraz z kupionym samochodem, tym (dla nabywcy) potencjalnie większa oszczędność, ewentualnie... strata. W przypadku aut o małej wartości polisa opłacona na kilka miesięcy to (potencjalnie) istotny bonus. Wszystko zależy od tzw. rekalkulacji składki. Rzecz w tym, że cena polisy zależy nie tylko od modelu i wieku samochodu, lecz także miejsca zamieszkania właściciela, jego historii ubezpieczeniowej, wieku i stażu za kierownicą. Cena polisy dla starszego pana mieszkającego w małym miasteczku może być kilkakrotnie niższa niż w przypadku młodego człowieka, który mieszka w Warszawie i prawo jazdy ma od dwóch tygodni. Jeśli zatem kupujemy samochód od człowieka, który za polisę zapłacił dużo, a sami korzystamy z dużych zniżek, to prawdopodobnie – niezależnie od polityki ubezpieczyciela – nie grożą nam żadne dopłaty. W drugą stronę może być różnie: może się okazać, że ubezpieczyciel zażąda, byśmy dopłacili do polisy, z której korzystamy, np. 2000 zł.

Rekalkulacja składki to prawo ubezpieczyciela, ale nie obowiązek. Może on więc uczynić to, jeśli chce, albo tego nie robić, nawet jeśli nowy użytkownik auta oznacza wyższe ryzyko ubezpieczeniowe. W praktyce jedni ubezpieczyciele wykonują ponowną kalkulację składki, a inni robią to tylko na żądanie nowego właściciela samochodu. Rada: po kupnie auta natychmiast skontaktujcie się z ubezpieczycielem i ustalcie, na jakich warunkach można korzystać z polisy otrzymanej wraz z samochodem. Potem można podjąć decyzję: rezygnujemy i przechodzimy do innej firmy czy też korzystamy ze starej polisy. Niektórzy ubezpieczyciele za darmo przepisują starą polisę na nowego właściciela, niezależnie od tego, czy ma on zniżki, czy zwyżki oraz od tego, w jakim jest wieku. W przypadku młodych kierowców warto brać pod uwagę obecną polisę auta jeszcze przed jego kupnem: to może być bonus wart spore pieniądze.

Zdarza się jednak, że polisa kończy się za kilka dni albo poprzedni właściciel w ogóle nie zawarł umowy ubezpieczenia. W takiej sytuacji nową polisę trzeba kupić najpóźniej w dniu, gdy kończy się ważność starej, a jeśli jej nie było – w dniu kupna samochodu i koniecznie przed wyjazdem na drogę. W przeciwnym wypadku grożą wam kary (patrz s. 18).

Wypowiedzenie polisy OC jest łatwiejsze niż kiedyś: jeśli jest to polisa przejęta wraz z samochodem, można to zrobić w dowolnym momencie. O dacie wypowiedzenia nie decyduje moment, w którym pismo dotrze do ubezpieczyciela, lecz data na pieczątce pocztowej. Polisę można też (radzimy najpierw telefonicznie ustalić z ubezpieczycielem procedurę) wypowiedzieć, wysyłając podpisane wypowiedzenie mejlem. Można też nie wypowiadać starej umowy – rozwiąże się sama po upływie ważności polisy.

UWAGA – WAŻNE!

 • Sprzedający ma obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni.
 • W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę zwrot niewykorzystanej składki należy się poprzedniemu właścicielowi auta, który zapłacił za ubezpieczenie.
 • Polisę przejętą wraz z autem kupujący może wypowiedzieć w dowolnej chwili. Decyduje data stempla pocztowego lub data dostarczenia ubezpieczycielowi wypowiedzenia.
 • W przypadku wypowiedzenia umowy OC przez nabywcę auta zwrot niewykorzystanej składki należy się poprzedniemu właścicielowi.
 • Ubezpieczyciel może, ale nie musi, ponownie przeliczyć należną składkę w przypadku, gdy samochód zmienia właściciela. Jeśli decydujecie się zachować polisę OC dodaną do auta, zapytajcie ubezpieczyciela o warunki.
 • Jeśli kupujecie samochód bez ważnej polisy OC, musicie ją kupić jeszcze w tym samym dniu, koniecznie przed rozpoczęciem jazdy.
 • W przypadku gdy przekazana przez sprzedawcę polisa OC nie jest opłacona w całości, obowiązek zapłaty pozostałych rat dotyczy solidarnie poprzedniego i nowego właściciela. W chwili powiadomienia ubezpieczyciela o zbyciu auta obowiązek ten spada na nabywcę.
Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (12)

No photo
No photo ~Kris19c Użytkownik anonimowy
~Kris19c :
No photo ~Kris19c Użytkownik anonimowy
Niestety są towarzystwa (np. Liberty) , które chcą wykorzystać rekalkulację do powiększenia sobie zysku.
Mimo maksymalnych zniżek, słusznego wieku kazali zapłacić mi za opłaconą na prawie rok polisę przejętą z samochodem drożej, niż na nowo wykupiona polisa u konkurencji. Oczywiste, że w tej sytuacji kazałem im pocałować się w tulną część ciała. Chytry traci 2 razy (bo nigdy w przyszłości nie wezmę tego towarzystwa pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia )
6 lip 16 08:03 | ocena: 92%
Liczba głosów:12
92%
8%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Fi Użytkownik anonimowy
~Fi :
No photo ~Fi Użytkownik anonimowy
Kupiłam 2 tygodnie temu auto, ubezpieczenie ważne jeszcze przez 6 miesięcy. Dzisiaj poprzedni właściciel w niegrzeczny sposób wykłucał się ze mną telefonicznie, że zapłaciłam mu za auto, a nie za ubezpieczenie i że mam wypowiedzieć OC. Nadmienię, że podczas zakupu wyraziłam głośno zadowolenie, że auto jest ubezpieczone i nie będę o tym musiała przez następnych kilka miesięcy myśleć, na co poprzedni właściciel przytaknął...
19 lut 16 10:01 | ocena: 89%
Liczba głosów:19
89%
11%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~bystry Użytkownik anonimowy
~bystry :
No photo ~bystry Użytkownik anonimowy
Gdzie jest strona 18, na która każecie patrzeć? Skopiowane i wklejone.
3 mar 15 11:01 | ocena: 88%
Liczba głosów:17
88%
12%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~odszkodowania Użytkownik anonimowy
~odszkodowania :
No photo ~odszkodowania Użytkownik anonimowy
Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych ( powazne lub mniej grozne uszczerbki na zdrowiu ) oraz ich rodziny , krewni , znajomi osob pragnacych ubiegac sie o wysokie odszkodowanie za wypadek rowniez ktory mial miejsce do 5 lat wstecz, prosimy o kontakt pod adresem mailowym

odszkodowaniakomunikacyjne2016@gmail.com

Osoba ubiegajaca sie o odszkodowanie nie zostanie obciazona zadnymi kosztami w pomocy w zalatwieniu maksymalnego odszkodowania za wypadek.
24 paź 16 12:11 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~JacekSnobik Użytkownik anonimowy
~JacekSnobik :
No photo ~JacekSnobik Użytkownik anonimowy
Świetny artykuł, dużo kluczowych informacji ważnych dla sprzedających i kupujących. Jako uzupełnienie tej wiedzy może się przydać:
https://rankomat.pl
3 mar 15 08:15 | ocena: 64%
Liczba głosów:11
36%
64%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~dawiddddd Użytkownik anonimowy
~dawiddddd :
No photo ~dawiddddd Użytkownik anonimowy
kupiłem auto od chłopa gdzie juz mu sie skonczyło ubezpieczenie ,chcąc zaoszczędzić wykupiłem ubezpieczenie oc na poprzedniego włąściciela na pol roku a tu z nikąd przyszło mi z ergo hesti 7 tys za ubezpieczenie do zapłatry ???
prosze o jakies porady na meila dawidpastuszak22@gmail.com
15 paź 16 00:42 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
33%
67%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get li Użytkownik anonimowy
~Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get li :
No photo ~Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get li Użytkownik anonimowy
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it cdeacdakdaeb
2 paź 16 00:01 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~cheers for the actual article i've recently been on the lookout with regard to this kind of advice o Użytkownik anonimowy
~cheers for the actual article i've recently been on the lookout with regard to this kind of advice o :
No photo ~cheers for the actual article i've recently been on the lookout with regard to this kind of advice o Użytkownik anonimowy
cheers for the actual article i've recently been on the lookout with regard to this kind of advice on the net for sum time proper now so numerous thanks edgebafgbbfg
2 paź 16 00:01 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~gngrLEbxAf Użytkownik anonimowy
~gngrLEbxAf :
No photo ~gngrLEbxAf Użytkownik anonimowy
eaY5af It as not that I want to replicate your web-site, but I really like the pattern. Could you let me know which style are you using? Or was it tailor made?
8 lis 17 12:21 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Radek Użytkownik anonimowy
~Radek :
No photo ~Radek Użytkownik anonimowy
U mnie to było tak, że w czasie zakupu używanego auta załatwiłem od razu z Panem z otosfery ubezpieczenie i to bylo w zasadzie na tyle. mam spokój.
12 maja 16 16:23 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej