Byle do wiosny. W Mercedesie już odliczają czas do oficjalnego uruchomienia nowych samochodowych płatności wspólnie z popularnym operatorem Visa. Obie firmy planują bowiem debiut nowej usługi już wiosną 2022 r. Jako pierwsi skorzystają z nich kierowcy w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

Co się kryje za określeniem samochodowa płatność? Możliwość kupowania i opłacania różnych usług bez ruszania się z samochodu. Ekran zestawu multimedialnego zmienia się tym samym w przysłowiową witrynę handlową a umieszczony w desce rozdzielczej skaner linii papilarnych w narzędzie do autoryzacji zakupu. Nad bezpieczeństwem czuwa zaś Visa wraz z usługą Cloud Token Framework, by zminimalizować ryzyko cyber oszustw (tokeny w chmurze testowano początkowo w Ameryce Łacińskiej i regionie Karaibów).

Pomysłodawcy przekonują, że samochód staje się "biometrycznym urządzeniem płatniczym". Dla kierowców oznacza to pożegnanie się ze żmudnym wpisywaniem haseł czy dodatkową weryfikacją poprzez aplikację w smartfonie. Co więcej, nie zabrakło nawet akcentu patriotycznego. Z dumą podkreślano, że na miejsce światowego debiutu wybrano Europę, a nie inne zakątki świata.

Pozostaje jeszcze jedno. Co kupimy, nie ruszając się zza kierownicy Mercedesa (głównie EQS czy Klasa S)? W ramach programu zakupów Mercedes Pay będzie można zdalnie opłacać wybrane parkingi oraz tankowanie na stacjach paliw sieci HEM (w Niemczech płatność honoruje ok. 400 placówek sieci). Biometryczna autoryzacja płatności dostępna będzie także w przypadku wzbogacania samochodu o nowe funkcje. Wśród nich są takie opcje jak m.in. monitoring pojazdu (od 179 zł), informacje o korkach (od 269 zł za rok), nawigacja (od 269 zł rocznie), pakiet ładowania Ionity (od 709 zł za rok) czy tryb początkującego kierowcy i ogranicznika przyśpieszenia (169 zł za 3 lata). Jedną z najdroższych opcji jest zaś funkcja pomocy w odnalezieniu skradzionego pojazdu (459 zł za rok i 1159 zł za 3 lata).

Naturalnie funkcja samochodowych płatności to nie tylko domena Mercedesa. Podobne rozwiązania testowane są od lat. Jedne z najbardziej zaawansowanych projektów prowadziła m.in. Honda także wspólnie z Visa, by ułatwić płatności za tankowanie. Nad swoim systemem pracuje także m.in. Ford (Ford Pass).

Ładowanie formularza...