• W ustawienia wielu programów nawigacyjnych można znaleźć opcję wyznaczania tras. Profile trasy łatwej czy bezpiecznej polecane są dla początkujących kierowców
  • W nawigacji Apple'a pojawiła się funkcja trasy z mniejszą liczbą zakrętów. Stosowny komunikat pojawia się podczas przeglądu wyznaczonych tras

Nie jest tajemnicą, że nawigacja to jeden z najsłabszych produktów amerykańskiego koncernu Apple. Przez lata pozostawała w cieniu Google Maps, które biło na głowę Apple nie tylko pod względem prowadzenia, ale także algorytmów wyznaczania tras oraz bazy adresowej czy map (mimo ścisłej współpracy z TomTom). Jest zatem nad czym pracować, by gonić najważniejszych rywali.

Wraz z aktualizacją telefonów iPhone do systemu iOS 15 nawigacja Apple zyskała kolejne opcje. Zależnie od rynku pojawiły się m.in. trasy rowerowe, widoki 360 stopni, ostrzeżenia o fotoradarach czy udostępnianie innym szacowanego czasu podróży. Zauważyliśmy także dość nietypowy komunikat podczas wyznaczania tras. W przypadku niektórych tras alternatywnych pojawia się informacja "mniej skrętów". Czyżby była to opcja dla tych, którzy preferują tzw. długie proste albo też rozwiązanie dla osób o krótszym stażu za kierownicą?

Wbrew pozorom pomysł Apple to żadna innowacja. Przed laty Nokia w fabrycznej nawigacji wyznaczała trasę bezpieczną z opcją unikania tzw. lewoskrętów i innych trudniejszych manewrów. Opcje trasy bezpiecznej i łatwej znajdziemy także w AutoMapie jako polecane dla początkujących i mniej doświadczonych kierowców. W obu przypadkach priorytetowe są główne drogi oraz unikanie rond, zawracania czy skrętów w lewo. Omijanie korków nie ma wówczas tak istotnego znaczenia.

Niestety przy okazji zmian w nawigacji Apple wciąż brakuje jednej, ale jakże istotnej opcji unikania dróg gruntowych. Stąd trzeba przywyknąć do komunikatów z alertami o możliwości podróży drogami najniższej kategorii.