Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Nowy zamiennik czy oryginalny reflektor po regeneracji - który będzie lepiej świecić?

7 lut 17 17:48

Po kilku latach eksploatacji światła auta mogą być już zużyte. Użytkownik ma trzy możliwości: kupić nowe lampy oryginalne, naprawić stare reflektory albo zamontować nowy zamiennik. Co wybrać?

Udostępnij
0
Skomentuj

Reflektory współczesnych aut są silnie „zmęczone” po 5-7 latach i 150-200 tys. km, starsze we względnej kondycji wytrzymywały kilkanaście lat. Skąd ta różnica w trwałości? Dawniej do produkcji kloszy stosowano szkło, dziś – tworzywo sztuczne. Kiedyś odbłyśniki robiono z metalu, dziś – z plastiku. Klosze wykonane z poliwęglanu piaskują się podczas jazdy i matowieją pod wpływem promieniowania UV, odbłyśniki wypalają się (w skrajnych przypadkach robią się czarne, a potem się topią), a zdarza się, że po zastosowaniu niskiej jakości żarówki w pierwszych kilku minutach jej pracy wypala się farbka, zaś dym osadza się na odbłyśniku i kloszu od wewnątrz, radykalnie osłabiając jego osiągi.

Tzw. zamienniki oryginalnych reflektorów to zwykle wcale nie są drogie rzeczy. Duży reflektor halogenowy tajwańskiego producenta, w którym światła mijania i drogowe są zintegrowane z lampą przeciwmgielną, może kosztować zaledwie 200-300 zł – np. 3 razy mniej niż odpowiednik niemieckiej marki i nawet 6 razy taniej niż oryginał sygnowany logo producenta samochodu. Takie lampy nierzadko wyglądają z zewnątrz bardzo dobrze, aż żal przepłacać za jakąkolwiek droższą część.

Zużyty reflektor – czy warto kupić zamiennik?

Co do lamp oryginalnych albo „zbliżonych do oryginału” (za takie uznajemy wyłącznie produkty tych firm, które produkują te same części na pierwszy montaż fabryczny), to kupno takiego reflektora jest niewątpliwie bezpieczną opcją, jednak, szczególnie w przypadku starszych samochodów, ekonomicznie nieuzasadnioną. Kto kupi dwa nowe reflektory po 1200 zł tylko dlatego, że stare słabo świecą, jeśli samochód wart jest 10 tys. zł?

Alternatywą jest regeneracja reflektorów polegająca na metalizacji odbłyśników, a także polerowaniu kloszy. Klosze z tworzywa szlifuje się stosunkowo łatwo, natomiast niezbędne jest późniejsze polakierowanie ich lakierem chroniącym przed żółknięciem. Cała usługa w przypadku niektórych lamp kosztuje tyle samo co nowiutki zamiennik, a jeszcze trzeba na kilka dni unieruchomić samochód. Polerowanie szkła to znacznie większy problem. Stąd częsta decyzja: kupujemy zamiennik.

O ile wykonanie szklanego klosza nie nastręcza problemów producentom zamienników, to już jakość plastiku użytego do wyprodukowania obudowy bywa skandaliczna. Nierzadko jest on tak kruchy, że wystarczy go lekko puknąć ręką, by pękł. Nawet jeśli wszystko zdaje się pasować do auta, problemy pojawiają się na etapie ustawiania świateł – regulacja jest albo za krótka, albo w ogóle nie działa. Zamiennik to prawie nigdy nie jest wierna kopia oryginału, a części składowych nie da się przekładać z zamiennika do oryginału i odwrotnie.

Kupione przez nas reflektory marki TYC przeznaczone do Volvo 940 od razu uznaliśmy za podejrzane. Powód? „Rozlatany” odbłyśnik, którego pozycji nie dało się regulować, bo pokrętło obracało się bez oporu. Niedopuszczalne! Na szczęście reflektor jest rozbieralny, a sprawca zamieszania dał się łatwo namierzyć: to wadliwa regulacja, która po osiągnięciu skrajnego położenia spada z mocowania! Wsuwamy ją zatem na miejsce, składamy lampę i zapisujemy w pamięci: niczym nie kręcić bez potrzeby! Niestety – po zamontowaniu podczas próby ustawienia problem powraca... i to w obu reflektorach, bez rozbiórki nie ma mowy o poprawnym ustawieniu świateł. To ma być zamiennik o jakości porównywalnej z częścią oryginalną? Przy okazji rozbiórki mogliśmy ocenić jakość wykonania odbłyśników – o ile z zewnątrz reflektor wygląda nieźle, to w środku jest słabo.

Reflektor marki Depo do starego Mercedesa W124 okazał się, jeśli chodzi o obudowę i mechanizmy, znacznie lepszy od reflektora marki TYC do Volvo. Niemniej odbłyśnik świateł mijania tego reflektora wygląda raczej fatalnie: jego zewnętrzna część jest delikatnie pomarszczona (widać zużycie fabrycznej tłoczni), metalizowana powierzchnia ma sporo wtrętów (gdzie oni to malują – na świeżym powietrzu?) i jest jakby matowa, no... satynowa. Za to szkło (to podobno produkuje się najłatwiej) – ładne.

Jak świecą oryginały i zamienniki?

Porównanie starego, wyświeconego oryginalnego reflektora Volvo z TYC-em wypada dla Volvo-oryginału (lampa wyprodukowana przez firmę Bosch) nie najlepiej. Volvo-oryginał po 20 latach pracy po prostu nie daje zbyt wiele światła, geometria tej lampy jest przyzwoita, widać wyraźną, równą granicę światła i cienia, ale z tendencją do oślepiania.

Nowiutki zamiennik TYC daje więcej światła, w środku pola jest „dziura”, ale jednak – jak na reflektor H4 – jest nieźle! Reflektor Depo do Mercedesa świeci dokładnie tak, jak wygląda jego odbłyśnik: nierówno, daje trzy jakby odseparowane plamy światła i bardzo dużo światła tuż przed maską, ale bardzo mało w dalszej odległości od samochodu. To nie jest dobry reflektor! A stary oryginał? Poobijany, matowy, brzydki, ale świecący akceptowalnie – choć produkuje niewiele światła, to przynajmniej pada ono tam, gdzie powinno.

A po naprawie...

Naprawione reflektory, nawet jeśli nie mają wypolerowanych kloszy, są już na pierwszy rzut oka jaśniejsze i ładniejsze niż przed regeneracją. Badania laboratoryjne nie dają jednak podstaw do zachwytu: owszem, światła jest w sumie o 20-30 proc. więcej, jednak powiększają się dotychczasowe wady optyczne, pojawiają się też nowe. Pod względem geometrii układu świetlnego mamy do czynienia z pewną loterią: liczy się nie tylko jakość odnowionej powierzchni odbłyśnika, lecz także precyzja osadzenia gniazda żarówki, mocowanie samego odbłyśnika itp.

Przynajmniej w teorii dobrej jakości reflektor (a przynajmniej losowo wybrane egzemplarze) po złożeniu w fabryce przechodzi szczegółową kontrolę stanowiskową. W reflektorze rozłożonym i ponownie złożonym w warunkach rzemieślniczych pojawiają się wady – a to „poszarpanie” granicy światła i cienia, a to zniekształcenie całej wiązki światła. W oryginalnej lampie Volvo po regeneracji wzrosło olśnienie jadących z przeciwka bardziej niż proporcjonalnie do zwiększenia ogólnej ilości światła na drodze; w Mercedesie pojawiły się dwa niepożądane jasne punkty powyżej granicy światła i cienia. Po zamontowaniu odnowionych reflektorów w samochodzie poczucie komfortu jazdy nocą wzrosło jednak bardzo wyraźnie.

Mało światła? Zacznij od ustawienia świateł

Bardzo często źródłem problemów z jakością oświetlenia drogi nie są ani zły stan reflektorów, ani słabe żarówki, ale niewłaściwe ustawienie świateł. Na każdej stacji diagnostycznej i w większości dobrych warsztatów znaleźć można sprzęt pozwalający prawidłowo wyregulować reflektory. Niestety, z reguły ani mechanicy, ani diagności nie mają serca do ustawiania świateł – ci ostatni reagują z reguły tylko w skrajnych przypadkach, kiedy światła mogłyby oślepiać nadjeżdżających z przeciwka.

Niestety, poprawne wyregulowanie świateł jest w większości aut czasochłonne. Dobra wiadomość – przy odrobinie zaangażowania i staranności można to zrobić samemu. Precyzyjną instrukcję samodzielnego ustawiania świateł w autach z reflektorami halogenowymi znaleźć można na stronach Instytutu Transportu Samochodowego: http://swiatla.its.waw.pl w zakładce badanie świateł/samodzielne sprawdzanie świateł. Aby sprawdzić światła podaną tam metodą, potrzeby jest płaski, poziomy plac, najlepiej o długości ponad 10 m, zakończony pionową, równomiernie pomalowaną płaszczyzną np. murem lub ścianą budynku o wysokości co najmniej ok. 1-1,5 m, zależnie od wysokości zamocowania świateł w samochodzie.

Podczas pomiaru powinno być na tyle ciemno, żeby wiązka światła reflektorów była wyraźnie widoczna na ścianie. Przed pomiarem ustawienia świateł samochód powinien mieć opróżniony bagażnik, ale jego zbiornik paliwa powinien być pełny.

Naszym zdaniem

Przetestowane zamienniki rozczarowały nas swoją jakością. Produkt marki TYC podczas testów laboratoryjnych wypadł znacznie lepiej niż w aucie – bo po zamontowaniu nie dało się go poprawnie ustawić – i wcale nie chodziło o drobną niedoskonałość! Z kolei reflektory Depo przeznaczone do Mercedesa nie świeciły może najlepiej, ale dałoby się z nimi jeździć.

Jakie efekty dała regeneracja oryginalnych lamp? Dają one wyraźnie więcej światła, choć efekt został ograniczony przez to, że szkła lamp zostały tylko pobieżnie odświeżone. Przy okazji naprawy pojawiły się w nich pewne wady optyczne. W tych dwóch konkretnych przypadkach, choć profesjonalna regeneracja lamp kosztuje tyle samo co nowy zamiennik, lepiej odnowić oryginalne reflektory.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~Quattros Użytkownik anonimowy
~Quattros :
No photo ~Quattros Użytkownik anonimowy
Co za problem!? Kupuje firmowy zamiennik a jak jest problem to szukam używki oryginalnej w idealnej stanie. Najtańsze zamienniki to naprawdę porażka i szkoda czasu na wymianę tych świateł/lamp, to naprawdę ostateczna ostateczność, mały wyjątek można w razie problemów zrobić tylko w przypadku obrysowek, bocznych małych kierunkowskazów lub osobnych pozycyjnych.
7 lut 17 19:03 | ocena: 67%
Liczba głosów:6
67%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~AQQ Użytkownik anonimowy
~AQQ :
No photo ~AQQ Użytkownik anonimowy
Nie ma jak stanie w korku z włączonymi bez sensu światłami mijania w dzień w 30 stopniowym upale...
15 mar 17 22:26 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Kuba Użytkownik anonimowy
~Kuba :
No photo ~Kuba Użytkownik anonimowy
DEPO to jest kiszka i powinna zostać zabroniona do jakiegokolwiek montażu w pojazdach poruszających się po drogach którymi jeżdżą ludzie . Do wozu drabiniastego można sobie założyć . Na 10 reflektorów DEPO , żaden nie posiadał prawidłowej wiązki światła .Sprawdziłem na stacji diagnostycznej ..Lepiej zregenerować oryginale reflektory byleby nie w TMC-MC w Kościanie ( totalna kaszanka) Reklamy bajery a otrzymujesz badziewie z pokruszonym kloszem , odciskami palców od środka i na dodatek dziurawe jak sitko ( pewnie żeby woda wlatywała i wylatywała.Osobiści przerabiałem ten temat.. Wina oczywiście pracownika tej firmy . tylko pytanie czy to pracownik odpowiada za buble firmy czy właściciel.Anie me ani be ani przepraszam.
3 sty 23:50
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~specjalista Użytkownik anonimowy
~specjalista
No photo ~specjalista Użytkownik anonimowy
do Dariusz Sykała:
Dariusz Sykała Dariusz Sykała Facebook
26 gru 17 16:59 użytkownik Dariusz Sykała napisał:
kupilem nowe lampy do golfa 4 ale nie dzialaja jaki moze byc powud
podłącz zasilanie, taki sznurek z kostką na końcu który wchodzi w lampę
27 gru 17 14:40
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Dariusz Sykała Dariusz Sykała Facebook
Dariusz Sykała :
Dariusz Sykała Dariusz Sykała Facebook
kupilem nowe lampy do golfa 4 ale nie dzialaja jaki moze byc powud
26 gru 17 16:59
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Krzychu Użytkownik anonimowy
~Krzychu :
No photo ~Krzychu Użytkownik anonimowy
myślę że jak goście którzy proponują zmienniki mają głowy na karku to każdy będzie zadowolony, ja jestem bardzo z Domino - auto części także śmiało mogę poświadczyć bo sie nigdy nie zawiodłem
26 mar 17 20:26 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Bogdan Użytkownik anonimowy
~Bogdan :
No photo ~Bogdan Użytkownik anonimowy
Zamiennik zamiennikowi nie równy! Nie wiem jak sprawa wygląda jeśli chodzi o reflektory - jeśli chodzi o inne części takie jak elementy układu hamulcowego czy układu kierowniczego a nawet elektroniki to pracuję wyłącznie na zamiennikach. Wybrałem Delphi i nigdy się nie zawiodłem, a co najważniejsze żaden klient nie miał nigdy problemów z zamontowanymi tańszymi zamiennikami.
9 mar 17 12:09 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Zdzisław Użytkownik anonimowy
~Zdzisław :
No photo ~Zdzisław Użytkownik anonimowy
TYC nie są takie złe
11 lut 17 11:35 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~majka Użytkownik anonimowy
~majka :
No photo ~majka Użytkownik anonimowy
zobacz jak zdoby zloto https://youtu.be
9 lut 17 19:31 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej