Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.374.494.291.96
Średnio4.604.744.482.11
Najdrożej4.994.994.992.27

Formalności po zakupie używanego auta

24 maja, 14:35

To już prawie koniec: jeszcze tylko podpisanie umowy, rejestracja, ubezpieczenie i – ewentualnie – wizyta w urzędzie skarbowym. Niby niewiele, ale drobne niedopatrzenie może być brzemienne w skutkach!

Udostępnij
0
Skomentuj
Formalności po zakupie używanego auta Formalności po zakupie używanego auta Foto: Auto Świat

Jeżeli przebrnąłeś przez pułapki czyhające na kupujących samochody używane, wybrałeś dobry egzemplarz i ustaliłeś ze sprzedającym satysfakcjonującą cenę, to znaczy, że jesteś już na samym końcu tej ciernistej drogi. Jeszcze tylko kilka kroków i możesz cieszyć się jazdą. Na początek ważne zastrzeżenie: formalności i kwestie do załatwienia nieco różnią się w zależności od tego, czy kupujesz od firmy (handlarza), czy od osoby prywatnej.

Rachunek, faktura czy umowa - jak sfinalizować zakupu auta

Komis/handlarz. Na pewno unikaj tzw. umowy na Niemca. Ostatnio to już nieco rzadziej spotykany trik, co jednak nie znaczy, że wcale. Chodzi – z grubsza rzecz biorąc – o to, że handlarz sprowadza samochód na podstawie zwykłej umowy kupna, a następnie, po powrocie do kraju, sporządza fałszywą umowę in blanco, w której figurują tylko dane sprzedającego, natomiast pole z informacjami o kupującym zostaje puste.

Jeżeli podpiszesz taką umowę, to co prawda bez problemu załatwisz formalności w polskim wydziale komunikacji, jednak – gdy z czasem na jaw wyjdą jakieś problemy natury formalnej (zaniżony przebieg, auto po kradzieży) lub technicznej (kosztowna usterka) – nie będzie u kogo dochodzić swoich praw. Handlarz umyje ręce i powie, że danego auta nigdy nie widział na oczy, na potwierdzenie czego pokaże umowę między tobą a... obcokrajowcem.

Najlepiej, gdy komis wystawi fakturę VAT lub tzw. fakturę marża. W przypadku tej drugiej musisz jednak dokładnie sprawdzić, czy zostały uregulowane kwestie związane z podatkiem VAT (dotyczy zwłaszcza pojazdów z zagranicy, które wcześniej należały do firmy, np. leasingowej!). Jeżeli nie, to może się okazać, że za jakiś czas zgłosi się do ciebie urząd skarbowy, uprzejmie prosząc o uregulowanie niezapłaconego podatku VAT, powiększonego o odsetki. Im droższy samochód, tym bardziej dostaniesz po kieszeni.

Kupno auta od osoby prywatnej

Kupując samochód od tzw. sprzedawcy prywatnego, sporządzasz tradycyjną umowę kupna-sprzedaży, po jednym egzemplarzu dla obu stron. W takim wypadku koniecznie trzeba jednak też odwiedzić urząd skarbowy i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3; 2 proc. od wartości na umowie lub ustalonej przez US).

Nie zapomnij porównać danych sprzedawcy z dowodu osobistego z tym, co zostało wpisane w umowie, sprawdź też poprawność m.in. VIN-u widniejącego na kontrakcie. Wyegzekwuj od sprzedawcy (nieważne, czy to komisant, czy prywaciarz!) komplet dokumentów, czyli: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i polisę OC. Jeżeli kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy, poproś o dowód opłacenia akcyzy. Uwaga: część sprzedających przerzuca opłaty celno-skarbowe – w tym m.in. akcyzę i koszt wyrobienia karty pojazdu – oraz sporządzenie tłumaczenia na kupującego.

Następny krok – jeśli samochód ma ważne badanie techniczne i polisę OC – to wizyta we właściwym urzędzie komunikacji. W zależności od sytuacji zapłacisz następującą kwotę:

– 81 zł, gdy samochód jest już zarejestrowany w kraju i możesz (nie trzeba jednak tego robić!) zachować stare tablice. Uwaga: dotyczy tylko samochodu zarejestrowanego w tym samym powiecie. W Warszawie można zachować tablice z innej dzielnicy, ale tylko w ramach miasta;

– 180,50 zł, gdy dane auto ma tablice z innego powiatu i konieczne jest wyrobienie nowych;

– 256 zł, gdy pojazd został sprowadzony z zagranicy (dodatkowo karta pojazdu). W tym wypadku ewentualnie dochodzą też m.in. opłata dla tłumacza przysięgłego i akcyza.

Gdy kupiony pojazd nie ma ważnych badań technicznych, sytuacja nieco się komplikuje, bo przed wizytą w urzędzie trzeba zawieźć auto lawetą do SKP albo wyrobić tablice czasowe.

Kupno auta krok po kroku

Podpisanie umowy - każda ze stron dostaje po jednym egzemplarzu. Sprawdź, czy dane zgadzają się z tym, co widnieje w dokumentach. Na umowie warto zapisać datę i godzinę przekazania auta – chroni to obie strony np. w wypadku mandatu z fotoradaru. Urzędy są czujne, jeśli chodzi o tzw. ciągłość umów – zakup auta od osoby, która go na siebie nie zarejestrowała, a dysponuje tylko poprzednią umową zakupu.

Ubezpieczenie - jeżeli dane auto ma ważną polisę OC, nie musisz jej przepisywać na siebie przed wizytą w wydziale komunikacji. I tak będzie to trzeba na jakimś etapie zrobić, wyprawa do agencji nie ominie też –rzecz jasna – tych, którzy chcą zmienić ubezpieczyciela na innego niż dotychczas. Ważne: obecnie stawki są wysokie, warto więc przed zawarciem transakcji porównać oferty co najmniej kilku firm.

Badanie techniczne lub uzupełniające - samochodu bez ważnych badań nie da się zarejestrować. Jeśli dotyczy to twojego nabytku, musisz – jeszcze zanim wybierzesz się do wydziału komunikacji – dostarczyć pojazd do stacji kontroli. Wyjścia są dwa: albo laweta (drogo!; skórka za wyprawkę), albo wyrobienie w WK czerwonych tablic czasowych. Samochód z zagranicy może pojechać do SKP z ważnymi tablicami wywozowymi.

Wydział komunikacji - weź ze sobą: dowód i stare tablice rejestracyjne, polisę OC (do wglądu), umowę kupna (faktura, rachunek), kartę pojazdu (o ile została wydana) i poprawnie wypełniony wniosek. Jeżeli wszystko będzie w porządku, otrzymasz nowe tablice wraz z ważnym przez 30 dni tymczasowym dowodem rejestracyjnym. O dacie odbioru stałego dokumentu zostaniesz poinformowany np. SMS-em.

Naszym zdaniem

Niby podpisanie umowy i wizyta w urzędzie to już tylko formalność, ale w ferworze walki związanej z zakupem samochodu łatwo coś przeoczyć. Pamiętaj o dotrzymaniu terminu przerejestrowania, choć – Bogiem a prawdą – kary za jego przekroczenie nie są jakieś wyjątkowo dotkliwe. Sprawdź, czy dane auto nie figuruje w żadnej bazie (np. pojazdów skradzionych), i koniecznie wystrzegaj się podpisywania tzw. umów na Niemca. A potem już tylko w drogę!

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~Rafał Użytkownik anonimowy
~Rafał :
No photo ~Rafał Użytkownik anonimowy
Ok, a jeżeli chcę kupić auto i wiem że od 4 lat nie płacone było OC. Właściciel w wyniku choroby przestał nim jeździć i auto przestało w garażu. Czy kupując takie auto i tego samego dnia wykupując OC uniknę kary za 4 letni brak OC?
3 paź 12:40 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Agata Użytkownik anonimowy
~Agata :
No photo ~Agata Użytkownik anonimowy
Hej, jestem przed zakupem swojego pierwszego auta, ma być małe i ekonomiczne. Czy ktoś z was korzystał z autoszulc.pl? widzę że oferują gwarancję na sprzeedawane auta i faktury, a to sa dodatkowe atuty. Dzięki za info z góry!
5 paź 10:24 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
33%
67%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~gosc Użytkownik anonimowy
~gosc
No photo ~gosc Użytkownik anonimowy
do ~Rafał:
No photo ~Rafał Użytkownik anonimowy
3 paź 12:40 użytkownik ~Rafał napisał
Ok, a jeżeli chcę kupić auto i wiem że od 4 lat nie płacone było OC. Właściciel w wyniku choroby przestał nim jeździć i auto przestało w garażu. Czy kupując takie auto i tego samego dnia wykupując OC uniknę kary za 4 letni brak OC?
Tak, obowiązek ubezpieczenia spoczywa na posiadaczu pojazdu. Staniesz się posiadaczem z dniem zakupu i od tego momentu musisz ubezpieczyć pojazd. To, co było wcześniej cię nie dotyczy - był inny posiadacz odpowiedzialny za ubezpieczenie.
11 gru 09:49
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Also visit my weblog: simplyrent Użytkownik anonimowy
~Also visit my weblog: simplyrent :
No photo ~Also visit my weblog: simplyrent Użytkownik anonimowy
Właśnie takich informacji szukałem. Pozdrawiam
20 lis 18:12
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tymon Użytkownik anonimowy
~tymon :
No photo ~tymon Użytkownik anonimowy
Oczywiście że sprawdzić dokładnie wszystko trzeba to na tyle kosztowny zakup że na piękne oczy sie go nie dokonuje. Jak widze po gościu że coś kręci i kombinuje to nie zamierzam z nim robić żadnych biznesów a jak widze że ucziwie mówi co jest do zrobienia to sprawdzam za ile moge miec zamienniki delphi i przystempuje do negocjacji.
10 sie 19:03 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Marian Użytkownik anonimowy
~Marian :
No photo ~Marian Użytkownik anonimowy
Polecam zapisać się na szkolenie nowoczesne techniki sprzedaży http://smartkursyszkolenia.pl tedy tak łatwo nas nie oszukają
3 sie 14:42
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~janas Użytkownik anonimowy
~janas :
No photo ~janas Użytkownik anonimowy
Witam chcę kupić autko od handlarza na brifie jako ostatni właściciel jest firma , pośrednik chce mi to autko sprzedać na umowę na niemca (turka ) , bardzo mi się to nie podoba po pierwsze nie mam pewności czy gość przez jakiegoś słupa nie nabył autka bez vat-u w niemczech , po drugie nie mam zamiaru bawić się w fałszowanie umowy . Czy to dobre rozwiązanie , powiedziałem mu że spiszę umowę bezpośrednio z nim a on jak mu sie podoba podpisuje z tym "pseudo turkiem " umowę i też mi ją da (ciągłośc umów ) . Czy jest to dozwolona droga postepowania ?
26 cze 10:48 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~malik Użytkownik anonimowy
~malik
No photo ~malik Użytkownik anonimowy
do ~ZUKAIACY 1AUTA PO ZDANIU:
No photo ~ZUKAIACY 1AUTA PO ZDANIU Użytkownik anonimowy
31 maja 22:46 użytkownik ~ZUKAIACY 1AUTA PO ZDANIU napisał
JA PRZYGOTOWALEM SOBIE DRUKI FORMIE PAPIEROWEJ UMOWY KUPNA SPRZEDAZY WLASNIE SZUKAM 1 AUTA W ZYCIU JUZ OD 2010R NO MOZE TERAZ WRESCIE COS WMIRE ZROWEGO BO STRASZNE POROZBIJIANE ZLOMY Z DZURAMI W PODLUZNICACH LUDZUE SPRAWDZAJCIE AUTA OD SPODU BO ZWIESZCH
ja kupiłem w aaa auto i nie narzekam - ale wiadomo, trzeba być ostrożnym i dobrze sprawdzać
5 cze 23:15 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ZUKAIACY 1AUTA PO ZDANIU Użytkownik anonimowy
~ZUKAIACY 1AUTA PO ZDANIU :
No photo ~ZUKAIACY 1AUTA PO ZDANIU Użytkownik anonimowy
JA PRZYGOTOWALEM SOBIE DRUKI FORMIE PAPIEROWEJ UMOWY KUPNA SPRZEDAZY WLASNIE SZUKAM 1 AUTA W ZYCIU JUZ OD 2010R NO MOZE TERAZ WRESCIE COS WMIRE ZROWEGO BO STRASZNE POROZBIJIANE ZLOMY Z DZURAMI W PODLUZNICACH LUDZUE SPRAWDZAJCIE AUTA OD SPODU BO ZWIESZCHU TO ROBIA WIADOMO NA BUSTWO DO FOTO I NA OGLOZENIE
31 maja 22:46 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej