Przez wielu za prawdziwego klasyka uważana jest jedynie pierwsza generacja Forda Mustanga. Oczywiście jest to samochód przełomowy, który narodził ruch pony carów. Po jego premierze konkurencja stawała na głowie, aby mu dorównać. Właśnie dlatego powstał Plymouth Barracuda, Chevrolet Camaro, Pontiak Firebird czy gwiazda wielu filmów Dodge Challenger. Gdybyśmy tworzyli ranking najbardziej wpływowych samochodów w dziejach motoryzacji, Mustang z pewnością znalazłby się wysoko.

Druga generacja nie była już tak przełomowa, kultowa ani pożądana. Nie zagrała głównej roli w żadnym znanym filmie, co najwyżej drugoplanową. Ale może to i dobrze, ponieważ teraz,po prawie 50 latach od premiery, można ten samochód nabyć za śmieszne pieniądze i właśnie na takiego trafiliśmy. I to na wersję Mach 1.

Zbudowany w 1973 roku Mustang Mach 1 poszukuje nowego właściciela w serwisie aukcyjnym eBay. Można go obejrzeć w stanie Ohio, i uważamy, że warto. Nadwozie wygląda ładnie, jest wolne od korozji oraz został przywrócony fabryczny kolor Light Blue. Według sprzedającego silnik działa bez zarzutu.

Wnętrze również nie pozostawia wiele do życzenia, szerze to wygląda jak nowe. Ciekawe bo przebieg wynosi 119 000 mil. Jedynie klimatyzacja wymaga serwisu ponieważ nie działa. Za napęd służy silnik Cleveland V8 o pojemności 5,8 l połączony z automatyczną skrzynią biegów.

Zastanawiający jest fakt dlaczego sprzedający nie podaje mocy, jednak po chwili szukania dowiemy się, że nie ma zbyt dużo alternatyw i będzie to albo 250 KM i 481 Nm lub 304 KM i 522 Nm. Dobrze gdyby to była ta druga opcja, ale znając życie zapewne będzie to ta niższa wartość, choć sprzedawca zaręcza, że silnik został ostatnio dostrojony oraz wymieniono układ wydechowy.

A teraz najważniejszy czynnik decydujący o zakupie czyli cena. Opisany Ford Mustang Mach 1 może być wasz za cenę nowego Golfa i to podobnie wyposażonego. Sprzedający oczekuje 14 400 $ czyli jakieś 60 000 zł plus oczywiście podatek. Brzmi zachęcająco ?