W lipcu FSO oficjalnie potwierdziło (pisaliśmy o tym w artykule: FSO - co dalej z autami z Polski), że prowadzi rozmowy dotyczące uruchomienia na Żeraniu produkcji nowego modelu samochodu, dodając, że w grę wchodzą firmy spoza Europy. Szansa, że będą to ponownie koreańskie marki nie jest wielka - Hyundai i Kia otworzyły fabryki w Czechach i na Słowacji, a Chevrolet nie ma większych problemów z realizacją zamówień mimo, że importuje część samochodów z Korei.

Wszystko wskazuje więc, że inwestycją na Żeraniu mogą być zainteresowane chińskie firmy, które coraz intensywniej zabiegają o wymagających klientów w Europie i tworzą na Starym Kontynencie kolejne przyczółki. Geely otworzyło fabrykę w Rosji, Donfeng zamierza produkować ciężarówki w Serbii, Riich testuje prototypy na Nurburgringu, a BYD Auto rozważa budowę europejskiej siedziby we Frankfurcie.

Ostatnio mówi się o współpracy FSO z chińskim Chery Automobile. Producentem, który na razie zaistniał w Europie jako oskarżony o bezprawne kopiowanie konstrukcji samochodów - między innymi Chevroleta Sparka (więcej w:

Czy akurat te modele będą produkowane na Żeraniu?

Wydaje się, że właśnie one mają na to największe szanse. Pozostałe auta oferowane przez Chery to auta wyższej klasy, których szansa na zaistnienie na europejskim rynku jest o wiele mniejsza niż modeli A1, A3 czy QQ3.

Roman Bugaj  z FSO poinformował nas, że technologia produkcji zapewnia fabryce zdolność do wytwarzania pojazdów oraz zespołów montażowych większości samochodów klas A do E. Zanim jednak ruszy sprzedaż Chery musi spełnić europejskie normy i dostać homologację UE. A z tym w przypadku aut z Chin do tej pory zawsze były problemy.

Czy fabryka FSO zdobędzie partnera, który zapewni jej powrót - może nie na europejską, ale chociaż na polską arenę motoryzacyjną? Mając taką nadzieję kończymy cytatem:

"1 sierpnia 1948 roku formalnie utworzona została Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. Niemal natychmiast rozpoczęły się prace budowlane. Z niebywałym poświęceniem i zaangażowaniem uczestniczyli w nich nie tylko pracownicy FSO, lecz także tysiące ochotników i junaków z całej Polski. Żerań stał się "sztandarową" budową odradzającego się polskiego przemysłu."

(źr. "Pół wieku Żerania www.fso-sa.com.pl)