Od momentu powstania segmentu I, z roku na rok sprzedaż SUVów i Crossoverów stale rośnie. Są to samochody dobrze spisujące się w mieście dzięki wyższemu zawieszeniu co poprawia widoczność, umożliwia gładkie pokonywanie nierówności, krawężników czy po prostu ułatwia wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Co raz lepsze wyciszenie pozwala na komfortowe pokonywanie trasy pomiędzy miastami, a przestronne wnętrze pozwala pełnić funkcję samochodu rodzinnego.

Jednak klasa ta nie wzięła się znikąd, tylko jest efektem ewolucji. Początkowo stawiano na dobry układ napędowy, a gdy cel został osiągnięty poświecono czas walorom użytkowym samochodu, przestrzeni, komfortowi czy bezpieczeństwu. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się nowe potrzeby takie jak choćby kompaktowy rozmiar.

Trochę bolesny jest fakt, że samochody wywodzące się z terenu, nigdy nawet go nie zobaczą, ale nie przeszkadza to ponad milionowi klientów rocznie, decydujących się na zakup crossoverów i suvów. Dzięki temu trendowi mogła powstać najnowsza Kia Stonic – miejski crossover przyciągający uwagę wyglądem. Dla Kii to bardzo ważny model mający na celu zrewolucjonizować swój segment i przyczynić się do znaczącego zwiększenia sprzedaży.

A czym więcej będzie model Stonic? Michael Cole – dyrektor ds. Operacyjnych Kia Motors Europe uważa, że "Kia Stonic będzie jednym z najbardziej atrakcyjnych nowych samochodów w tym szybko rosnącym segmencie i to nie tylko za sprawą, wciąż unikalnej na rynku, 7-letniej gwarancji i dobrej renomy samochodów marki Kia w zakresie niezawodności, ale również dzięki jakości wykonania i za sprawą nowoczesnego designu. Ponieważ segment małych crossoverów stale rośnie, Stonic ma szansę stać się jednym z najlepiej sprzedających się samochodów marki Kia.”

Nowy crossover segmentu B jest samochodem o największej w historii marki możliwości personalizacji wyglądu zarówno zewnętrznego jak i wewnątrz pojazdu. Nie ma co ukrywać, sądząc po fotografiach jest to bardzo odważny krok Kii, który bądź co bądź w Polsce nie musi się przyjąć ale uroku nie można jej odmówić. Do wyboru będziemy mieli aż 20 dwukolorowych tonacji barwy nadwozia z możliwością wyboru jednego z pięciu kolorów dachu. Wewnątrz widać, że projektanci położyli nacisk na ergonomię a dzięki dodatkom stylistycznym, prezentuje się jako samochód zaawansowany technologicznie. Ale czy taki będzie? Wg producenta Stonic będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie aut swojej klasy. W ofercie pojawi się wiele systemów poprawiających komfort, bezpieczeństwo i wygodę. Na liście seryjnego wyposażenia znajdzie się system multimedialny współpracujący z Apple CarPlay™ i Android Auto™ dzięki, któremu można korzystać ze swojego smartfona za pośrednictwem ekranu dotykowego w samochodzie. Podobnie jak u większego rodzeństwa jako opcje pojawią się podgrzewane fotele, tempomat czy bezkluczykowy dostęp do auta. Wam pozostawiamy odpowiedź na pytanie czy jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie reprezentantów swojej klasy.

W zależności od preferencji, do wyboru będą 3 jednostki benzynowe oraz 1, diesel o pojemności 1,6 l. Fani bezołowiówki ceniący sobie dynamikę z pewnością zdecydują się na 1-litrową jednostkę T-GDI generującą 120KM. Za to osoby sceptycznie nastawione do doładowanych konstrukcji będą mieć do wyboru silniki wolnossące MPI o pojemności 1,25 lub 1,4.

Czy odwiedziliście galerię zdjęć? Przemawia do was nowa Kia ? Zapraszamy do komentowania.