Świat się zmienia, motoryzacja się zmienia, a więc i sport motorowy ulega zmianom. Jeszcze do niedawna mało kto interesował się Formuła E. Kto chciałby oglądać bezdźwięczne bolidy w akcji, skoro jednym z głównym uroków F1 jest ryk wysokoobrotowyh silników? A jednak...

Po Audi następny niemiecki producent chce włączyć się w serię Formula E. Jest nim Mercedes, który ściga się w legendarnym DTM i Formule 1. I z tej pierwszej serii zamierza odejść już po zakończeniu sezonu 2018 i rozpocząć nowe wyzwania w Formule E od 2019 roku.

„Nasze lata w DTM zawsze będą ważnym rozdziałem w historii Mercedesa w motorsporcie” - powiedział szef sportowy Mercedesa - Toto Wolff. „Chcę podziękować wszystkim członkom zespołu, których fantastyczna praca przyczyniła się do tego, że Mercedes-Benz odnosił najwięcej sukcesów w DTM w tym czasie. Choć to odejście jest dla nas trudne, będziemy robili wszystko co możliwe w tym sezonie i kolejnym, aby zdobyć jak najwięcej tytułów w DTM zanim to nastąpi. Jesteśmy to winni naszym kibicom oraz sobie.”– dodał.

Mercedes włączył się do Deutsche Tourenwagen Meisterschaft w 1988 roku z legendarnym modelem 190. Swój pierwszy tytuł zdobył z Klausem Ludwigiem w 1992 roku. Następnie triumfował z Berndem Schneiderem w 1994 i 1995 roku. W 1996 roku seria została zamknięta, a jej wznowienie nastąpiło w 2000 roku i na najwyższym stopniu podium ponownie stanął Mercedes z tym samym kierowcą. Kolejne sukcesy przyszły w latach 2001, 2003 i 2006. Ponadto mistrzostwa dla Mercedesa wywalczyli Gary Paffet w 2005, Paul di Resta w 2010 i Pascal Wehrlein w 2015 roku. Jak widać, to bardzo utytułowany zespół. Po odejściu marki w serii DTM zostanie tylko Audi i BMW.

„W motorsporcie, jak i w każdym innym obszarze chcemy być wzorcem w segmencie premium i badać innowacyjne nowe projekty. Zapewnia to połączenie Formuły 1 i Formuły E” - powiedział Wolff. „Formuła E jest ekscytującym przedsięwzięciem: oferuje zupełnie nowy format, łączący wyścigi z imprezami o mocnym charakterze w celu promowania obecnych i przyszłych technologii. Elektryfikacja dzieje się w świecie samochodów drogowych, a Formuła E oferuje producentom ciekawą platformę, która wprowadza tę technologię do nowej publiczności i to z zupełnie nowym rodzajem wyścigów, zupełnie różnym od innych serii.” - podsumował szef sportowy Mercedesa.

Jak wam się podobają nowe plany Mercedesa? Co stanie się z serią DTM? Zapraszamy do komentowania.