Stereotyp kierowcy BMW w Polsce niebawem ewoluuje za sprawą wygranego przetargu przez warszawskiego dealera BMW, który dostarczy polskiej policji aż 140 sztuk 330i xDrive wyposażonych w wideorejestratory. Gotowe samochody zasilą policyjne szeregi już jesienią 2017 r. i dołączą do VW Passatów, Opli Insignia i Skód Superb.

BMW 330i xDrive w wersji sedan będą kryć pod maską dwulitrowe silniki turbo o mocy 252 KM, sprzężone z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów i napędem na cztery koła. Auta są całkiem szybkie – od 0 do 100 km/h przyspieszają w 5.8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 250 km/h (z blokadą elektroniczną). Policjanci z drogówki będą mieli więc czym dogonić drogowych piratów. W dodatku zrobią to w prestiżowym stylu. Natomiast za zarejestrowanie wykroczeń będą odpowiedzialne urządzenia Videorapid A2 polskiej firmy Zurad.

Komenda Główna Policji podczas wyboru ofert przetargowych brała przede wszystkim pod uwagę cenę, moc (min. 245 KM), pojemność silnika (do 2 litrów), przyspieszenie 0-100 km/h (poniżej 7 sekund) oraz prędkość maksymalną (powyżej 210 km/h). Kolejnymi wymogami dla potencjalnych radiowozów były: czterodrzwiowe nadwozie o długości nie mniejszej niż 4630 mm, rozstaw osi wynoszący 2700 mm, napęd 4x4 i „automat”. BMW oczywiście spełnia te kryteria, ale czy aby na pewno to najtańsza z możliwości? Samochód klasy premium zazwyczaj nie stanowi najbardziej atrakcyjnej cenowo propozycji, jednak marki premium mają narzucone wysokie marże i przy tak dużym zamówieniu cena na pewno znacznie odbiegała od tej katalogowej.

Zgodnie ze specyfikacją przetargu, pierwsze pojazdy BMW zostaną dostarczone Policji do 30 listopada 2017 roku. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do 26 października 2018 roku. Współpraca z podmiotami administracji państwowej jest istotnym elementem strategii biznesowej BMW Group Polska. Sprzedaż samochodów Policji wpisuje się w szerszą strategię flotową marki i jest kontynuacją zeszłorocznych sukcesów na tym polu. W kwietniu 2016 roku BMW wygrało przetarg na dostarczenie pojazdów dla Biura Ochrony Rządu, w tym przypadku były to BMW 750Li xDrive.

Ciekawi jesteśmy jak szybko policja przyzwyczai się do BMW. Dobrze, że organy ścigania w końcu będą mogły godnie gonić bandziorów, ale przyznajcie, że łatwo będzie się naciąć. Poza tym teraz już nie tylko właściciele Insignii, Vectr i Superbów będą czuć się jak celebryci, na których każdy zwraca uwagę podczas mijania. Dlatego jeśli będziecie chcieli mieć święty spokój na drodze, kupcie sobie auto innej marki albo „Trójkę” w wersji kombi. Inaczej każdy będzie zaglądać wam przez szybę...