• Jeśli twój samochód zepsuje się na autostradzie, przede wszystkim zacznij od wystawienia trójkąta ostrzegawczego
  • Wychodząc z auta pamiętaj, aby wcześniej założyć kamizelkę odblaskową i poruszać się po drugiej stronie barierek energochłonnych
  • Przed wezwaniem pomocy drogowej zawiadom o nieplanowanym postoju zarządce drogi – numer alarmowy znajdziesz na bilecie autostradowym

Awaria samochodu na autostradzie zwiastuje spore kłopoty. Po pierwsze to sytuacja dość niebezpieczna, a po drugie pojawia się problem, jak ściągnąć samochód do serwisu. W tym przypadku holowanie na lince przez znajomego nie wchodzi w grę. Według przepisów na autostradzie holować zepsuty samochód może wyłącznie pojazd do tego przystosowany. Jednak zanim zabierzesz się za poszukiwanie holownika, zabezpieczyć samochód i pasażerów w nim jadących. A więc po kolei.

Wystaw trójkąt ostrzegawczy

Uwaga! Wychodząc z auta załóż kamizelkę odblaskową.

Przede wszystkim postaraj się zjechać lub przepchnąć samochód na pas awaryjny, jak najbliżej prawej krawędzi, i włącz światła awaryjne. To jednak nie koniec. Przepisy i zdrowy rozsądek nakazuje także wystawić trójkąt ostrzegawczy – inni kierowcy mogliby zbyt późno dostrzec „awarię”, a to może skończyć się tragicznie. Według przepisów trójkąt należy wystawić sto metrów za pojazdem (dla ułatwienia – to odległość pomiędzy słupkami drogowymi). Jeśli tego nie zrobisz, nie tylko stworzysz niepotrzebne zagrożenie na drodze, ale także narazisz się na mandat.

Powtórzmy. Wychodząc z auta załóż kamizelkę odblaskową i staraj się poruszać po drugiej stronie barierek energochłonnych.

W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas korzysta ze smartfonów warto także ostrzec innych kierowców za pomocą jednej z aplikacji. Np. w popularnym wśród kierowców Yanosiku jedną z opcji jest zgłoszenie zatrzymanego na drodze pojazdu.

Zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów

Zanim wezwiesz pomoc drogową pomyśl o bezpieczeństwie swoim i twoich pasażerów. Nie czekajcie na holownik w aucie, tylko przejdźcie na drugą stronę barierek. Tu mamy jedną ważną uwagę. W miejscach gdzie są ekrany dźwiękochłonne, co pewien czas zainstalowane są drzwi do ewakuacji. Korzystając z nich pamiętaj, że można je otworzyć tylko od strony drogi. Jeśli drzwi się zatrzasną kiedy będziesz po drugiej stronie, nie będziesz mógł już tamtędy wrócić na drogę!

Zawiadom zarządcę autostrady

Jeśli ty i pasażerowie jesteście już bezpieczni, a auto odpowiednio oznakowane, możesz wezwać pomoc oraz zawiadomić o nieplanowanym postoju zarządcę autostrady. O tej drugiej czynności polscy kierowcy dość często zapominają, a to błąd. Służby drogowe opiekujące się danym odcinkiem autostrady przyjadą i zabezpieczą pachołkami miejsce awarii auta.

O taką pomoc można poprosić pod numerem centrum alarmowego. Numery telefonów znajdują się zwykle biletach autostradowych lub przydrożnych tablicach, a także na stronach internetowych zarządcy drogi.

W przypadku autostrad zarządzanych przez GDDKiA należy dzwonić na nr 19111. Dla autostrady A2 odcinek Konin-Nowy Tomyśl jest to 618 383 113, A1 Toruń-Gdańsk nr 58 530 66 66, a dla A4 Kraków-Katowice to 32 76 27 333.

Dzwoniąc nie zapomnij podać pozycję GPS lub oznaczenie na słupku kilometrażowym, przy którym stoi twój samochód.

Możesz skorzystać z telefonu alarmowego

Jeśli z jakichś przyczyn nie będziesz mógł skorzystać z telefonu komórkowego, pomoc można wezwać przez jeden z telefonów alarmowych, które umieszczone są przy drodze w jaskrawo żółtych lub pomarańczowych budkach z napisem SOS. Ustawione są one co 2 km, po obu stronach autostrady – kierunek do najbliższego telefonu wskazują strzałki na słupach drogowych.

Nie daj się naciągnąć

Jeśli twoje auto jest już zabezpieczone przez drogowców, możesz wezwać holownik. Jeśli nie masz dobrego ubezpieczenia assistance, za holowanie niestety zapłacisz sam. Co prawda drogowcy zawsze proponują pomoc drogową, z którą współpracują, jednak radzimy porównać ceny z innymi przedsiębiorcami działającymi w okolicy. Może się bowiem okazać, że inna pomoc drogowa będzie wyraźnie tańsza. Pamiętaj też, że zarządca drogi nie może ci narzucić konkretnej firmy!

Materiał publikowany w ramach kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada.

​Bezpieczna Autostrada to ogólnopolska kampania społeczna prowadzona przez Towarzystwo Ubezpieczeń Compensa we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi. Głównym celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa na autostradach poprzez zwiększenie świadomości kierowców w zakresie prawidłowego poruszania się po drogach szybkiego ruchu oraz promowanie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.