W słowniku Rolls-Royce’a nie występują słowa „tuning”, ani „usportowiony”, a jednak oba te określenia pasują do modeli linii Black Badge wprowadzonej w zeszłym roku przez producenta. Do tej pory program obejmował Ghosta i Wraitha, teraz dołączył do niego czteromiejscowy kabriolet Dawn.

Silnik V12 z podwójnym turbodoładowaniem wzmocniono z fabrycznych 571 do 601 KM, o 20 Nm do 840 Nm wzrósł też maksymalny moment obrotowy. W RR nie chwalą się poprawionymi osiągami, ale umówmy się, że przy masie przekraczającej 2,5 t, fabryczne 5 s do „setki” i prędkość maksymalna elektronicznie ograniczona do 250 km/h, robią dostateczne wrażenie. Zmiany objęły też przeprogramowanie reakcji silnika na ruchy pedałem gazu i wgranie nowej mapy skrzyni biegów tak, by redukcje następowały przy nieco wyższych obrotach niż dotychczas. W zapanowaniu nad większą mocą ma pomóc na nowo skalibrowany układ kierowniczy z szybszą reakcją na ruchy kierownicą, a pakiet modyfikacji podkreśla opracowany od podstaw układ wydechowy, który dobywa z silnika głębsze brzmienie po wybraniu pozycji LOW na manetce skrzyni biegów.

Z zewnątrz RR Dawn Black Badge wyróżnia się detalami wykończonymi czarnym chromem – statuetką Spirit of Ecstasy, obramowaniem atrapy chłodnicy, czy końcówkami wydechu. W całym samochodzie zastosowano też odwrotną kolorystykę logo marki, czyli jasne litery na czarnym tle, dla podkreślenia odmiennej natury Black Badge.

Środek także wykończony jest czarnymi materiałami, ale przełamany odważnymi, mandarynkowymi wstawkami na desce rozdzielczej, fotelach i na wysokości kolan pasażerów. Przedstawiciele marki twierdzą, że chodziło o wywołanie efektu zachodzącego słońca tuż przed nastaniem kompletnych ciemności. Nam się podoba, ale jeśli ktoś uzna to za przesadę, może skorzystać z całej palety kolorów i różnych dodatków do wykończenia wnętrza.

W Rollsie dyskretnie milczą na temat ceny Dawna Black Badge, ale zamówienia na ten model można już składać. W warszawskim salonie RR na pewno mają już pełen cennik i znają terminy realizacji zamówień. Na razie premierowo samochód będzie można obejrzeć w akcji w ten weekend podczas Goodwood Festival of Speed.