Problemy z dostępnością półprzewodników zataczają coraz szersze kręgi. W bardzo trudnej sytuacji znalazło się wielu producentów aut, którzy w skrajnych przypadkach stają przed koniecznością całkowitego wstrzymania produkcji, w bardziej optymistycznym wariancie muszą zrezygnować z instalowania opcji wymagających użycia chipów.

BMW serii 3, 4, 4 Gran Coupe, Z4, X5, X6 i X7 bez funkcji dotykowych

Z tej drugiej opcji skorzystało BMW. Jak przekazał serwis edmunds.com, na forum Bimmerfest, skupiającym miłośników BMW, pojawiła się informacja, że w kilku modelach zostały wyłączone funkcje dotykowego ekranu. Dostęp do systemu multimedialnego zostanie zachowany, ale sterowanie nim będzie wymagało korzystania z kontrolera iDrive.

Na liście modeli objętych tą nieplanowaną modyfikacją znalazły się: obecna seria 3, obecna seria 4 (coupé i kabriolet), nowa seria 4 Gran Coupe (z wyjątkiem i4), obecny model Z4, a także wszystkie wersje aktualnie oferowanych modeli X5, X6 i X7. Jak informuje edmunds.com, klienci, którzy kupią tak zubożone wersje BMW, otrzymają zniżkę w wysokości... 500 dolarów. Przy usunięciu niezwykle ważnej i przydatnej dla wielu klientów funkcjonalności brzmi to trochę jak nieśmieszny żart, szczególnie, gdy spojrzymy na kwoty, jakie BMW życzy sobie za dodatkowe opcje.

BMW bez dotykowych wyświetlaczy również w Polsce?

W sprawie usunięcia dotykowych wyświetlaczy z wybranych modeli BMW skontaktowaliśmy się z polskim przedstawicielstwem niemieckiego producenta. Czekamy na odpowiedź, czy polscy klienci też otrzymają zubożone o tę funkcjonalność egzemplarze (jeżeli tak, to które to będą modele) i czy w związku z tym uzyskają jakąś zniżkę (jeśli tak, to w jakiej wysokości).