Bardzo często jest tak, że kierowcy doskonale wiedzą o tym, że w czasie szczytu komunikacyjnego określone szlaki w ich mieście korkują się. Mimo wszystko decydują się na przejazd nimi, przez co utykają w zatorze drogowym na długie godziny. Skąd taka bierność? Wynika to z dwóch czynników. Najczęściej wychodzą z założenia, że świetnie znają miasto i nie ma żadnych szans na znalezienie trasy o mniejszym natężeniu ruchu. Ewentualnie nie poszukują alternatywnych szlaków z uwagi na przyzwyczajenia.

Na szczęście w XXI wieku kierowcy nie są pozostawieni sami sobie. Zamiast stać godzinami w korku, mogą skorzystać z pomocy nawigacji satelitarnej online. Ta nie tylko wyznaczy kilka alternatywnych tras dojazdu do miejsca docelowego. Pokaże również ograniczenia w ruchu występujące na określonych odcinkach i wyliczy czas przejazdu każdym z nich. Czasami alternatywne szlaki mogą być dłuższe, ale wyznaczone drogami pozwalającymi na szybszą jazdę (obwodnice, trasy szybkiego ruchu, autostrady), albo krótsze, ale prowadzące przez małe uliczki osiedlowe. Aplikacja może wskazać kierowcy najbardziej optymalne opcje, ale ostateczny wybór zawsze należy do niego.

Nawigacja online w telefonie? Nic prostszego!

Najciekawsze jest to, że aby wyposażyć się w inteligentną nawigację, prowadzący wcale nie musi wydawać majątku czy inwestować nadmiernej ilości czasu. Wystarczy, że będzie posiadał w miarę nowoczesnego smartfona i stały dostęp do internetu mobilnego. Specjalny program obsługujący nawigację online wystarczy pobrać ze sklepu z aplikacjami, a następnie zainstalować go na telefonie. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta programów nawigacyjnych posiadających funkcję omijania korków. Jednym z najczęściej wybranych przez kierowców jest NaviExpert.

Nawigacje online jest idealnym sposobem na szybszą jazdę w szczycie komunikacyjnym, bowiem doskonale wie gdzie występują korki. Skąd? System działa na zasadzie siatki informacyjnej. Specjalne programy zbierają z urządzeń nawigacyjnych dane dotyczące położenia i prędkości pojazdów. Pisząc o urządzeniach nawigacyjnych mamy na myśli nie tylko GPS-y zamontowane w autach prywatnych, ale również rozwiązania pozwalające na profesjonalny monitoring pojazdów flotowych. To jak szeroki zakres źródeł informacji ma dany system, w głównej mierze zależy od jego zarządcy.

Samo zbieranie danych oczywiście nie wystarczy. Za inteligentną nawigacją musi stać algorytm, który z jednej strony pozwoli na wykonanie przeliczeń i wskazanie zatkanych odcinków dróg, a z drugiej wprowadzenie stosownych informacji na wirtualne mapy. Klucz do sukcesu jest jeszcze jeden. Chodzi o częstotliwość aktualizacji. Odświeżanie map musi się odbywać nieustannie. W takim przypadku uda się wskazać nie tylko korki wynikające ze szczytów komunikacyjnych, ale również ograniczenia podyktowane remontami, chwilowymi robotami drogowymi czy nawet wypadkami.

Skuteczność pracy inteligentnej nawigacji zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się ilość napływających do systemu informacji. Im więcej danych o sytuacji na drogach otrzyma wykorzystywane przez kierowcę rozwiązanie, tym precyzyjniej będzie w stanie wskazać szlaki, na których natężenie ruchu jest niewielkie. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje dokładność map. Inteligentne nawigacje bardzo często proponują przejazd małymi uliczkami osiedlowymi. Tym samym im wierniej zostanie odwzorowany wirtualny plan, tym lepiej dla kierowcy.

Nawigacja online skraca czas przejazdu o 26 procent!

Nawigacje online są realnym sposobem na ominięcie korków, a wskazują na to analizy wykonywane przez dostawców usług. Katarzyna Przybylska - przedstawicielka NaviExpert zdradza, że z wyliczeń wykonywanych przez jej firmę wynika iż aplikacje pokazujące alternatywne trasy są w stanie zaoszczędzić nawet 26 procent czasu przejazdu. Warto zaznaczyć, że do tak optymistycznych wniosków prowadzi badanie wykonane w Warszawie w godzinach popołudniowego szczytu!

Nowoczesność na każdym kroku wyciąga pomocną dłoń do kierowców. Sprawia, że auta są szybsze, oszczędniejsze i bardziej wygodne. Teraz pozwala również na sprytne ominięcie głównego problemu drogowego, a mianowicie korków. Potężną zaletą nawigacji online jest bieżąca aktualizacja informacji o ruchu. Dzięki temu inteligentna aplikacja jest w stanie ostrzec kierowcę o każdym, nawet najmniejszym zatorze. Czy jest sens bronić się przed tak ukształtowaną nowoczesnością? Nie, zwłaszcza że programy tego typu można wziąć na okres próbny i sprawdzić ich działanie na własnej skórze. Dla przykładu najpopularniejsza aplikacja - NaviExpert przez pierwszy miesiąc jest darmowa.

Artykuł opracowany we współpracy z firmą Link4.