Dacia Spring wprowadzi rumuńską markę w erę elektryfikacji, bez której dalsza egzystencja w Europie po prostu nie ma przyszłości. Takie mamy czasy i "klimat". Dlatego Dacia Spring jest tak ważnym autem, które wysonduje, czy osoby, dla których cena jest najważniejszym parametrem przy wyborze auta, są już gotowi kupić auto elektryczne. Co prawda nowa Dacia jest tańsza od elektrycznej konkurencji, ale nadal jest droższa podobnego modelu z silnikiem spalinowym.

Ale przejdźmy do konkretów. Bazową wersję Dacii Spring wyceniono na 76 900 zł. Dostaniemy za to… niewiele. Auto czteroosobowe o mocy 44 KM, które potrzebuje na rozpędzenie się do „setki” aż 19 sekund. Nieco lepiej wygląda już zasięg. Akumulatory o pojemności 27,4 kWh pozwalają na przejechanie ok. 230 km w cyklu mieszanym lub do 305 km w cyklu miejskim. Uzupełnienie 80 proc. baterii na stacji szybkiego ładowania (do 30 kW) trwa niespełna godzinę, ale "napełnienie" akumulatorów z domowej instalacji zajmie już 13,5 godz.

Dacia Spring - wersje wyposażenia

W bazowej wersji Comfort (od 76 900 zł) otrzymujemy m.in.: manualną klimatyzację, radio z Bluetooth, światła dzienne LED, 14-calowe felgi, tapicerkę ze skóry ekologicznej oraz przewód do ładowania z gniazdka domowego.

Bogatszą wersję Comfort Plus wyceniono na 83 400 zł. W tej cenie dostajemy dodatkowo: pakiet High Tech, system multimedialny z 7-calowym ekranem, nawigacją i funkcją duplikowania ekranu smartfona, USB, kamerę cofania, system wspomagania parkowania tyłem, pakiet kolorystyczny pomarańczowy (elementy nadwozia i wnętrza), koło zapasowe, lakier metalizowany. Z kolei za dopłatą można zamówić wejście do ładowania prądem stałym (2500 zł) czy przewód do ładowania z publicznych punktów (Wallbox) za 1500 zł.

Przewidziano także wersję Business za 76 900 zł, która została stworzono na potrzeby flot – 200 takich aut trafi niebawem do carsharingu Traficar. W tym przypadku w wyposażeniu standardowym są: manualna klimatyzacja, radio z Bluetooth, światła dzienne LED, 14-calowe felgi, tapicerka ze skóry ekologicznej, czujniki parkowania z tyłu, osłony na progi drzwi i bagażnika, instalacja do carsharingu, przewód do ładowania trybu 2.

Dacia Spring - kiedy w salonach?

Dacię Spring można zamawiać od czerwca 2021 r., ale pierwsze auta trafią do klientów na jesieni.

Jednak wcześniej będzie można zamówić wersję limitowaną rumuńskiego "elektryka" (do Polski trafi tylko 60 sztuk) ze znacznie bogatszym niż standardowym wyposażeniem,. Na pokładzie pojawi się m.in.: multimedia z 7-calowym ekranem, które będą obsługiwać Android Auto, Apple CarPlay, oraz kamerę cofania. Dodatkowo wersja specjalna Dacii Spring dostanie światła LED do jazdy dziennej, elektrycznie sterowane szyby z tyłu czy dwukolorowe nadwozie. Auto wyceniono w Polsce na 87 400 zł, a przyjmowanie zamówień ruszyło 14 kwietnia.