Specjaliści z firmy Yanosik wzięli pod lupę ceny paliw z kilku tysięcy stacji benzynowych znajdujących się w różnych miejscach Polski. W ten sposób powstał raport z cenami paliw w poszczególnych częściach naszego kraju. Okazuje się, że w zależności od lokalizacji różnice sięgają kilkudziesięciu groszy na jednym litrze paliwa, co przy tankowaniu pełnego baku daje już spore różnice.

Ceny paliw - najtańsze i najdroższe województwa

Ceny w województwach Foto: Yanosik;
Ceny w województwach

Najdroższe okazuje się nie Mazowsze, ale województwo opolskie. Niewiele taniej jest na północy Polski - w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Natomiast największe powody do radości mają kierowcy z województwa lubuskiego.

Ceny paliw - najdroższe i najtańsze miasta

Ceny w miastach Foto: Yanosik;
Ceny w miastach

Przyglądając się średnim cenom poszczególnych miast, widać jeszcze większe różnice. Przy czym trzeba tu pamiętać, że szczególnie w dużych miastach różnica w cenach potrafi być jeszcze większa. Według danych zebranych przez firmę Yanosik najdroższa benzyna 95 jest w Gdańsku (4,78 zł), a najtańsza w Zielonej Górze - 4,35 zł. To aż 43 gr różnicy.

Ceny paliw – najdrożsi kontra najtańsi

Najdrożsi kontra najtańsi Foto: Yanosik;
Najdrożsi kontra najtańsi

Jednak największe wrażenie robi zestawieni stacji najtańszych z najdroższymi. Tu różnice przekraczają złotówkę na litrze, a w przypadku LPG okazuje się, że tankujący w gminie Zbąszynek płacą o 54 proc. więcej niż użytkownicy najtańszej stacji w Bystrzycy Kłodzkiej.

Ceny paliw - różnice w cenie w zależności od kategorii drogi

Ceny z podzialem na kategorie drogi Foto: Yanosik;
Ceny z podzialem na kategorie drogi

To chyba nikogo nie zdziwi, że różnice w cenie paliw wynikają także z tego przy jakiej kategorii drogi znajduje się dana stacja paliw. Oczywiście nikogo nie zaskoczymy mówiąc, że zdecydowanie najwięcej trzeba zapłacić za litr paliwa (i nie tylko) na koncesyjnych stacjach ulokowanych przy autostradach. Jednak nieco zaskakuje różnica w cenie między drogami ekspresowymi a resztą kategorią dróg. Na szczęcie w tym przypadku jest to pozytywne zaskoczenie – różnice są tu naprawdę symboliczne i sięgają kilku groszy, z wyjątkiem LPG.