"Skąd środki na zniesienie opłat za przejazd autostradą? Między innymi z wprowadzenia e-TOLL, dzięki czemu oszczędzamy setki milionów złotych na utrzymaniu systemów IT, które sprzedawały Polsce zagraniczne firmy" — napisał na Twitterze w niedzielę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, podsumowując konwencję "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", zapowiedział w niedzielę, że opłaty za autostrady zostaną zniesione.

"Jest kwestia, trochę mniejszej wagi, ale dla bardzo wielu ludzi dolegliwa, dla właścicieli samochodów, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jeżeli chodzi o opłaty państwowe — jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy — to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy" — powiedział lider PiS.

"Te sytuacje, gdzie autostrady są prywatne, albo są w jakiejś dzierżawie, takie wypadki też istnieją, tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy" — dodał Kaczyński.

System e-TOLL to rozwiązanie oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, który od 1 października 2021 r. zastąpił system viaTOLL. System e-TOLL służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. System jest nadzorowany przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Na stronie internetowej systemu e-TOLL informuje się ponadto, że wszystkie przychody z opłaty elektronicznej trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Zostają one przeznaczone na dalsze inwestycje w rozbudowę sieci drogowej oraz na modernizację istniejącej infrastruktury drogowej.