A1 to częściowo płatna autostrada, która docelowo miałaby łączyć północ i południe Polski. Dla potrzeb badania specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się odcinkowi A1, który biegnie między Gdańskiem a Toruniem (a dokładnie między Rusocinem a Nową Wsią). W analizie porównano czas i koszt przejazdu jaki ponoszą kierowcy poruszający się autostradą i ci którzy wybrali drogi krajowe.

Płacisz na bramkach, jedziesz szybciej

Przejazd między Gdańskiem a Toruniem z wykorzystaniem A1 trwa ok. 1 godziny i 45 minut, w trakcie których pokonuje się ok. 172 kilometrów. Koszt skorzystania z autostrady to 29,90 zł w jedną stronę. W obie strony przejazd będzie zatem kosztować ok. 60 złotych, przy założeniu, że poruszamy się autem osobowym.

Za darmo znaczy wolno

Alternatywna trasa omija A1 od strony wschodniej i prowadzi przez kilka mniejszych miejscowości (Gdańsk - Łęgowo - Tczew - Gniew - Nowe - Grudziądz - Wąbrzeźno - Kowalewo Pomorskie - Toruń). Przejazd drogami krajowymi trwa nawet ok. 3 godzin 32 minut w trakcie których pokonuje się 186 kilometrów.

- Z przeprowadzonych pomiarów wynika, że przejazd drogami krajowymi jest nawet o 200 procent bardziej czasochłonny, ale przynajmniej nie trzeba za niego dodatkowo płacić - wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. Co zatem wybrać?

Jeżeli komuś zależy na czasie, to autostrada A1 pozwoli zaoszczędzić mu 1,5 godziny. Z drugiej strony, jeżeli kierowca nie chce płacić za przejazd to pozostaje mu dłuższa podróż po drogach krajowych.

Trasa Gdańsk - Toruń

A1 Drogi krajowe
Czas przejazdu 1 h 45 min 3 h 32 min
Liczba pokonanych km 172 km 186 km
Koszty (dwie strony) 60 zł 0 zł

źródło: Policja, oprac. Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po Polsce w kwietniu 2013.