Maks Verstappen, mistrz świata Formuły 1 wygrał Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps. Holender odniósł zwycięstwo, choć startował z 14. pozycji. Drugie miejsce w tym wyścigu zajął jego kolega z zespołu Meksykanin Sergio Perez. Szef teamu uznał, że Grand Prix Belgii było jednym z najlepszych występów Red Bulla od powstania zespołu w 2005 roku.

"Max był po prostu ponad resztą konkurencji nie tylko w wyścigu, ale przez cały weekend" – dodał Horner.

Po 14. rundzie mistrzostw świata Verstappen umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej kierowców. Holender ma 284 pkt, czyli o 93 więcej od Pereza, który zajmuje drugie miejsce. W klasyfikacji konstruktorów Red Bull ma 118 pkt przewagi nad Ferrari i 159 nad Mercedesem.

Verstappen w zeszłym sezonie zdetronizował Brytyjczyka Lewisa Hamiltona i pierwszy raz w karierze został mistrzem świata Formuły 1.

"Odkąd wygrał mistrzostwa w zeszłym roku, Max zrobił kolejny krok naprzód. Rozwinął się na wiele sposobów i teraz jeździ na niesamowitym poziomie" - ocenił Horner.

Szef zespołu docenił również dojrzałość swojego kierowcy, który w przeciwieństwie do Hamiltona uniknął wypadku podczas pierwszego okrążenia. Brytyjczyk zderzył się z Hiszpanem Fernando Alonso.

"Na początku wyścigu nie był chciwy, lecz bardzo cierpliwy" - stwierdził Horner.

"Starałem się trzymać z dala od tego wszystkiego, ale nie chciałem też tracić zbyt wiele czasu" - wyznał Verstappen.

Helmut Marko, były kierowca Formuły 1 pracujący obecnie w austriackim zespole uważa, że Verstappen potrzebuje jeszcze dwóch-trzech zwycięstw, aby zapewnić sobie triumf w klasyfikacji konstruktorów i kierowców. Do końca sezonu zostało jeszcze dziewięć wyścigów.

"Mamy jasny cel. Po raz pierwszy w naszej historii chcemy zająć pierwsze i drugie miejsce w klasyfikacji kierowców" - podkreślił Austriak.

Mercedes przez osiem lat z rzędu wygrywał klasyfikację konstruktorów, ale Red Bull jest na dobrej drodze do przerwania tej serii.

W najbliższy weekend (3-4 września) kierowcy będą rywalizować na torze w Zandvoort podczas Grand Prix Holandii. Verstappen na ojczystej ziemi będzie chciał odnieść kolejne zwycięstwo. W tym sezonie wygrał dziewięć z 14 wyścigów. (PAP)