• Łada Granta to trzeci pod względem popularności nowy samochód w Rosji. Wyprzedzają ją tylko Łada Vesta (2 miejsce) i KIA Rio (lider)
  • Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2018 Łada sprzedała w Rosji ponad 45 tys. egzemplarzy
  • Łada Granta ma rywalizować na rynku m.in. z Dacią Logan. Sedan mierzy 426 cm długości i 170 cm szerokości. Rozstaw osi: 247,6 cm

Łada Granta doczekała się liftingu. To nie tylko najtańszy model rosyjskiej marki.  To także jeden z najtańszych nowych samochodów w Rosji (kosztuje 369 000 rubli). I również jeden z najpopularniejszych. Granta jest jednym z najchętniej kupowanych samochodów na rosyjskim rynku.

Tylko w tym roku Łada przez pierwsze 6 miesięcy sprzedała w Rosji ponad 45 000 egzemplarzy Granty. Dało jej to trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych modeli. Lepszy wynik od Granty mają tylko Łada Vesta (49 635 sztuk) i KIA Rio (51 558 egzemplarzy). Co więcej, dobra pozycja Granty wydaje się niezagrożona. Kolejny samochód w rankingu, czyli Hyundai Solaris zajął bowiem czwarte miejsce z wynikiem 33 857 sztuk. To o ponad 11 000 mniej od Granty.

By utrzymać dobrą pozycję, Łada zafundowała lifting swojemu najtańszemu modelowi. Oficjalna premiera samochodu odbędzie się dopiero pod koniec sierpnia na moskiewskim salonie samochodowym, więc firma nie zdradza jeszcze zbyt wielu szczegółów. By jednak podsycić zainteresowanie, firma opublikowała pierwsze zdjęcia odnowionego samochodu.

Modernizacja nie oznacza rewolucji. W przypadku Granty liczy się jak najniższa cena, więc zmiany są kosmetyczne. Przeprojektowano przednią część samochodu (nowe reflektory, zderzak i elementy dekoracyjne), by upodobnić Grantę do znacznie droższej flagowej Łady Vesty. Podobne zmiany objęły także tylną część samochodu (nowa klapa bagażnika i światła oraz bardzo duży napis Lada). Nadwozie wzbogacono także o lusterka z wbudowanymi kierunkowskazami.

Łada Granta 2018 Foto: Łada / Łada
Łada Granta 2018

Pod maską najprawdopodobniej niewiele się zmieni. Pozostanie ten sam silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra dostępny w kilku wersjach mocy: 87 KM, 98 KM i 106 KM. Dalej będzie można zamówić automatyczną skrzynię biegów w miejsce 5 biegowej manualnej przekładni.

Choć producent nie pokazał jeszcze wnętrza to najprawdopodobniej także w środku nic się zmieni. Na liście wyposażenia nie powinno zabraknąć elementów znanych z obecnego modelu: podgrzewanych siedzeń, ogrzewania przedniej szyby i lusterek, czujników deszczu i światła czy zestawu głośnomówiącego. Granta będzie także wyposażona w rosyjski odpowiednik e-Call, czyli europejskiego systemu automatycznego wzywania pomocy. W Rosji działa w oparciu o ich własny system lokalizacji ERA-Glonass.

Produkcja odmłodzonej Granty rozpocznie się w sierpniu. Samochód powinien pojawić się u dealerów tuż po salonie samochodowym w Moskwie (odbędzie się pod koniec wakacji).