Świętokrzyskie — ostrzeżenie przed marznącymi opadami powodującymi gołoledź

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami powodującymi gołoledź wydał w piątek dla woj. świętokrzyskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert obowiązuje do godz. 11 w sobotę.

Meteorolodzy prognozują wystąpienie słabych opadów śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącej mżawki, później również marznącego deszczu powodujące gołoledź. Ostrzegają, że strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód. Synoptycy zaznaczyli, że ostrzeżenie może być kontynuowane.

Alert obowiązuje dla całego regionu świętokrzyskiego do godz. 11 w sobotę. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oceniono na 80 proc.

Autor: Janusz Majewski

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Opolskie — ostrzeżenie przed marznącymi opadami

W całym województwie opolskim w piątek możliwe są marznące opady mżawki i deszczu powodujące gołoledź — poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

Jak przekazało WCZK w Opolu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowego Instytutu Badawczego, dla całego województwa opolskiego wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu i mżawki. Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od godzin przedpołudniowych do godz. 23.

Według informacji IMGW-PIB największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest w godzinach przedpołudniowych i wieczorem. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 70 proc.

autor: Marek Szczepanik

Łódzkie — ostrzeżenie dla całego regionu przed marznącymi opadami

Do sobotniego przedpołudnia w woj. łódzkim mogą występować marznące opady powodujące gołoledź na drogach i chodnikach – ostrzegają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla całego regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Piątkowe prognozy pogody dla województwa łódzkiego zawierają ostrzeżenie IMGW o marznących opadach. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy całego regionu od godz. 9.15 w piątek do godz. 11 w sobotę.

"Obserwowane i prognozowane są słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącej mżawki, później również marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód" — przekazało IMGW.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

autor: Bartłomiej Pawlak

Lubuskie — ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, które lokalnie mogą występować w piątek w siedmiu powiatach we wschodniej części województwa lubuskiego.

Ostrzeżenie wydano dla powiatów: międzyrzeckiego, nowosolskiego, świebodzińskiego, wschowskiego, zielonogórskiego i Zielonej Góry oraz żagańskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 70 proc.

Zgodnie z nim, od godz. 09.35 do 23 w piątek (02 grudnia br.) na obszarze tych powiatów są prognozowane lokalnie słabe opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się opadów jest w godzinach przedpołudniowych i później w godzinach wieczornych.

autor: Marcin Rynkiewicz

Wielkopolskie — ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu jakie mogą wystąpić na terenie większości powiatów Wielkopolski.

Według synoptyków na obszarze 33 powiatów województwa wielkopolskiego w piątek do godz. 23 prognozowane są lokalnie słabe opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. "Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest w godzinach przedpołudniowych i później, w godzinach wieczornych" — podano w komunikacie IMGW.

Synoptycy określili prawdopodobieństwo wystąpienia marznących opadów na 70 proc.

Ostrzeżenie nie dotyczy jedynie powiatów pilskiego i złotowskiego.

autor: Szymon Kiepel

Lubelskie — IMGW ostrzega przed opadami marznącego śniegu i deszczu w całym regionie

Ostrzeżenie przed opadami marznącego śniegu i deszczu powodującymi gołoledź wydał w piątek dla całego województwa lubelskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert ważny będzie do godz. 11 w sobotę.

"Prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami przechodzące w marznący deszcz lub mżawkę powodujące gołoledź. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód" – zapowiedział IMGW.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów Lubelszczyzny będzie obowiązywać od godz. 13 w piątek do godz. 11 w sobotę.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska synoptycy oszacowali na 80 proc.

Autorka: Gabriela Bogaczyk