• Podczas pięciu dni trwania akcji Znicz 2018 odnotowano 408 wypadków. To 50 ofiar śmiertelnych i ponad 500 rannych.
  • W zeszłym roku wyraźny przyrost zgłoszeń o kolizjach odnotowano szczególnie na drogach powiatowych i gminnych
  • Nawet o 20 proc. więcej zgłoszeń o wypadkach i kolizjach odnotowano w zeszłym roku podczas wyjazdów na Wszystkich Świętych

W Polsce bez zmian? Co roku pod koniec października policjanci niezmiennie apelują o ostrożną jazdę i współodpowiedzialność za innych uczestników ruchu drogowego. Zeszłoroczne apele skończyły się smutnym bilansem. Podczas pięciu dni trwania akcji Znicz 2018 odnotowano bowiem 408 wypadków. To 50 ofiar śmiertelnych i ponad 500 rannych. Do tego jeszcze zatrzymano 1299 nietrzeźwych kierujących. Na tym nie koniec.

Według danych zebranych przez specjalistów z Telematics Technologies odnotowano wyraźnie więcej wypadków w okresie zeszłorocznego święta (pod uwagę wzięto tydzień od 27 października do 4 listopada 2018 roku) niż w analogicznym okresie miesiąc wcześniej. „Jak się okazuje w tym czasie kierowcy korzystający z systemu zgłosili ponad 20% więcej wypadków niż w analogicznym okresie miesiąc wcześniej (29.09- 07.10.2018) „ – wyjaśnia Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies.

Gdzie zgłaszano najwięcej wypadków? W przypadku użytkowników aplikacji NaviExpert i Rysiek alarmowano przede wszystkim w Warszawie (m.in. trasy S8, DK2 oraz Wisłostrada) oraz na A2 w okolicach Poznania i A4 w pobliżu Krakowa. W czołówce znalazły się również takie miejsca jak odcinek A2 między Łodzią a Warszawą, krajowa 7/E77, E67 w kierunku Ostrowi Mazowieckiej oraz S6 na północy kraju.

Nieco odmienne statystyki przedstawił Yanosik. Kolizyjność oceniono z podziałem na kategorie dróg. Dane z okresu Wszystkich Świętych porównano do innych dni weekendowych października i listopada 2018 roku. Okazało się, że najbezpieczniej było na autostradach i drogach krajowych.

Kolizyjność na drogach w okresie Wszystkich Świętych
Kolizyjność na drogach w okresie Wszystkich Świętych

„Z danych wynika, że w czasie Wszystkich Świętych wzrasta obecność policji na drogach: wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Na drogach krajowych jest podobnie jak podczas standardowego weekendu. Kolizyjność jest większa na drogach wojewódzkich, ekspresowych i gminnych” - wyjaśnia Joanna Susło z Yanosika.

Wyraźny przyrost kolizji odnotowano szczególnie na drogach powiatowych i gminnych, czyli tych, którymi dojeżdżamy do cmentarzy. W statystykach ujęto kolizje co w praktyce oznacza tyle, że nawet drobne stłuczki w okolicach nekropolii (o co nietrudno) znacząco wpłynęły na statystyki.

Jedno nie ulega wątpliwości. Bez względu na to jakie drogi wybierzemy wzmożona czujność nie zaszkodzi. Na drogach będzie bowiem tłoczno.