• Bawarska policja korzysta z floty 3000 radiowozów BMW, 500 egzemplarzy powstało w zakładach w Monachium
  • Za opracowanie i przygotowanie nowych policyjnych radiowozów odpowiada BMW M GmbH, które projektuje auta na potrzeby policji, straży pożarnej czy pogotowania ratunkowego
  • Policja będzie korzystać z BMW 320d Touring z 48-woltową instalacją oraz funkcją wyłączenia silnika po aktywacji hamulca ręcznego

Do 5 egzemplarzy dziennie - tyle samochodów dla służb powstaje w trakcie każdego roboczego dnia w zakładzie BMW w Monachium. Jak dotąd 500 sztuk trafiło do bawarskiej policji (łącznie użytkuje 3000 aut marki BMW) bezpośrednio z fabryki w Monachium. Na tym jednak nie koniec. Niemiecka policja otrzymuje bowiem kolejne nowe radiowozy.

Za opracowanie i przygotowanie nowych policyjnych radiowozów odpowiada nie byle kto. Projektem zajęło się bowiem BMW M GmbH, które wyspecjalizowało się w projektowaniu aut na potrzeby policji, straży pożarnej czy pogotowania ratunkowego. W katalogu znalazło się aż 5 specjalnych pakietów oraz 71 urządzeń. Najnowszą propozycją jest hybrydowe BMW serii 3 (tzw. łagodna hybryda). To na tyle świeża konstrukcja, że bawarska policja jest jednym z pierwszych odbiorców tego samochodu.

Policja będzie korzystać z BMW 320d Touring z 48-woltową instalacją (polska policja zwykle korzysta z benzynowych wersji o mocy ponad 200 KM) oraz funkcją wyłączenia silnika po aktywacji hamulca ręcznego. Na policyjne potrzeby przygotowano sporo miejsca na specjalne wyposażenie w sprzęt łączności i inne niezbędne urządzenia. Nietrudno zgadnąć, że producent nie podał szczegółowych danych technicznych ograniczając się jedynie do danych o emisji spalin (średnio 112 – 109 g/ km) i zużyciu paliwa (średnio 4,3 – 4,2 l/ 100 km).

„Od początku lipca produkujemy BMW serii 3 Touring jako tak zwaną łagodną hybrydę ze szczególnie mocnym rozrusznikiem i dodatkowym akumulatorem w zakładzie w Monachium. Cieszymy się, że bawarska policja jest jednym z pierwszych klientów” – stwierdził Dr. Milan Nedeljković z BMW AG.