Nie jest tajemnicą, iż nowy mały model jest już od dawna przygotowywany przez Opla. Będzie to auto mniejsze od Corsy. Oficjalnie potwierdzono, że będzie on produkowany w Eisenach, a poszerzenie produkcji odbędzie się kosztem 90 mln euro. Rozpoczęcie produkcji seryjnej zaplanowano na 2013 rok i będzie to model napędzany zarówno silnikiem spalinowym jak i elektrycznym.

- Ta nowość jest ważnym elementem naszej strategii, powiedział Nick Reilly, generalny dyrektor Opla – Wraz z innymi nowymi modelami jak dla przykładu Ampera, sportowym coupé czy małym SUV-em, chcemy zapewnić klientom większy wybór.

Opel w Eisenach obecny jest od 1990 roku, gdy powstało przedsiębiorstwo o nazwie Automobilwerke Eisenach (AWE), a nowa fabryka powstała w 1992 roku. Dotychczas Opel zainwestował tutaj 1,5 mld euro, a zakład zatrudnia 1600 osób, które w większości zatrudnione są przy produkcji modelu Corsa.

Po reorganizacji zakład w Eisenach będzie produkował najmniejszy model Opla, a zakład w hiszpańskiej Saragossie zwiększy produkcję Corsy. W efekcie oba zakłady będą produkowały znacznie więcej samochodów niż dotychczas.

Warto przypomnieć, iż jest to trzecia kluczowa decyzja niemieckiego producenta podjęta w ciągu ostatniego miesiąca. O zwiększeniu produkcji silników i komponentów w Kaiserslautern poinformowano 15 września, 21 września natomiast o zainwestowaniu 500 mln euro w produkcję silników na Węgrzech. Tam będą powstawały silniki spełniające już wymogi normy Euro 6.