"Ograniczona dostępność oraz rosnące ceny zarówno nowych, jak i używanych aut sprawiły, że Polacy dłużej korzystają ze swoich samochodów, rezygnując z ich sprzedaży" — poinformowała platforma Oferteo. Zwróciła uwagę, że rynek motoryzacyjny od miesięcy zmaga się z dużymi problemami.

Wielu klientów obawia się coraz dłuższego czasu oczekiwania na auto

"Pandemia oraz wojna w Ukrainie przyczyniły się do ograniczeń komponentów potrzebnych do produkcji samochodów. W efekcie wzrosły nie tylko ceny nowych aut, ale też wydłużył się czas oczekiwania dla klientów w salonach. Jak wynika z sierpniowego raportu PZPM i KPMG w pierwszym półroczu 2022 r. zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 12,3 proc. mniej niż w ubiegłym roku" — podała Oferteo w raporcie.

Dodano, że coraz trudniej jest również kupić auto z drugiej ręki. Ogromny popyt na rynku samochodów używanych doprowadził do drastycznych wzrostów cen od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w skali roku. Obecna sytuacja zniechęca wielu kupujących do zamiany swoich dotychczasowych pojazdów na nowsze. Eksploatacja starszych modeli wiąże się jednak z częstszymi wizytami u mechanika — zaznaczono w raporcie.

Ogromny wzrost zainteresowania usługami mechaników samochodowych

"W pierwszym półroczu 2022 platforma zanotowała o 45 proc. więcej zapytań o usługi mechaników względem analogicznego okresu ubiegłego roku" — wynika z danych Oferteo.

Według Oferteo rynek motoryzacji coraz mocniej zainteresowany jest używanymi autami.

"Stwarza to z kolei szansę dla warsztatów samochodowych, które zwłaszcza w czasie pandemii zmagały się z problemami" – zauważył członek zarządu Oferteo Karol Grygiel.

Jak wskazano w raporcie, Oferteo.pl to internetowy marketplace dla szerokiego spektrum usług, działający w modelu reverse, gdzie zlecający określa potrzebę, a wykonawcy składają dostosowane oferty. Od początku swojej działalności platforma połączyła ze sobą ponad 10 mln zlecających i wykonawców. W ostatnim roku obrotowym obsłużonych zostało 1,35 mln zleceń. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/