Polak pojedzie w klasie Superstock 1000 na motocyklu Yamaha R1.

Organizator zawodów przyznał Markowi tzw. dziką kartę, uprawniającą do startu w wyścigu, który rozgrywany jest w ramach Motocyklowych Mistrzostw Świata. Dzięki temu wyróżnieniu Szkopek będzie miał szanse zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami globu, startującymi w klasie Superstock 1000.

- Moim celem jest ukończenie wyścigu w pierwszej dziesiątce. Jeśli będziemy ścigać się po mokrym torze, liczę na wyższą pozycję. Konkurencja będzie bardzo mocna. W Pucharze Świata nie ma słabych zawodników - powiedział Marek Szkopek.

Marek Szkopek, pomimo młodego wieku, ma na swoim koncie liczne sukcesy w wyścigach motocyklowych. JestMistrzem Europy Centralnej w klasie GP 125 i Wicemistrzem Polski w klasach: Superstock 600 i Superstock 1000.

W tym roku podczas II eliminacji MP na torze w Poznaniu zajął drugie miejsce w klasie Superstock 1000. W kolejnej rundzie Mistrzostw Polski rozgrywanej na tym samym obiekcie dojechał na trzeciej pozycji. Podczas czwartej rundy MP rozgrywanej w Brnie był drugi. Tydzień temu, na Torze Poznań nie ukończył ostatniej eliminacji. Będąc liderem wyścigu w klasie SS 1000 wypadł z toru w wyścigu rozgrywanym podczas ulewnego deszczu.

Marek trenuje i startuje pod czujnym okiem starszego brata Pawła, aktualnego Mistrza Polski i Wicemistrza Europy w najbardziej prestiżowej klasie Superbike.

- Marek bardzo dobrze czuje się na torze w Brnie - mówi Paweł Szkopek. Trzy tygodnie temu braliśmy udział w rundzie Mistrzostw Polski rozgrywanej na tym obiekcie. Wypadł tam bardzo dobrze zajmując drugą lokatę. Tym razem również spodziewamy się dobrego rezultatu. W najbliższy weekend pojedzie na oponach innego producenta i być możewpłynie to na końcowy wynik. Będzie miał do dyspozycji dwa motocykle Yamaha R1. Jako zespół jesteśmy bardzo dobrze przygotowani.

Na starcie każdej rundy Pucharu Świata w klasie Superstock staje światowa czołówka zawodników motocyklowych. Za duży sukces uznaje się dojechanie do mety na punktowanym miejscu.

WBrnie na liście zgłoszeń znalazło się 42 zawodników wśród których są takie nazwiska jak: Claudio Corti z Włoch (Yamaha Motor Italia Junior Team), Brendan Roberts z Austarlii (Ducati Xserox Junior Team) czy Xavier Simeon z Belgii (Team Suzuki Alstare). W Czechach startuje też rywal Marka z Mistrzostw Polski- Bartłomiej Wilczyński (Fastbiker.pl Racing Team).

W klasie Superstock 1000, w której wystartuje Marek Szkopek, zawodnicy ścigają się na motocyklach o pojemności silnika od 600 do 1200 cm3 z minimalną ilością przeróbek. Obowiązuje zakaz używania opon wyczynowych typu slick. Ma to na celu wyrównanie szans młodych zawodników, nie dysponujących dużymi budżetami. Większość podzespołów motocykli pozostaje seryjna.

Marek pojedzie w barwach zespołu Szkopek Team, którego sponsorami głównymisą firmy: OKI Printing Solutions. Team wspomagają także Wólczanka, Bogdanka Lubelski Węgiel, Hertz Systems, Jungheinrich, SHOEI, Dialog Telecom, Yamalube oraz YAMAHA. Wsparcia energetycznego udziela Red Bull.

Wyścigi motocyklowe do dyscyplina, która od kilku lat rozwija się w Polsce bardzodynamicznie. Zawodnicy ścigający się w Mistrzostwach Polskirywalizują w klasach: Superstock 600, Superstock 1000 i Superbike. Istnieje też kilka klas markowych: Suzuki GSX-R, Fiat Yamaha Cup, BMW czy Honda CBR 125. Oprócz homologowanego toru wyścigowego w Poznaniu, zawody rozgrywają się się także na obiektach zagranicznych. Najbardziej popularne są tory w Brnie i Moście.

Zawody transmitowane będą w niedzielę, 20 lipca w godz.10.30-11.15w telewizji Eurosport 2.

Marek Szkopek

- wiek: 23 lata;- klasa: SUPERSTOCK 1000;- zamieszkały: Dobrzyków koło Płocka;- waga: 60 kg;- wzrost: 175 cm;- zawodnik Automobilklubu Polski.

Przebieg kariery:

1998 – klasa NSR 125 Cup, 12 miejsce;1999 – klasa NSR 125 Cup, 6 miejsce;2000 – klasa 125 Sportproduction, II Wice Mistrz Polski 2001 – klasa GP125;2002 – klasa GP125, Mistrz Polski, Mistrz Europy Centralnej;2003- klasa Supersport 600, 5 miejsce;2004- klasa Supersport 600, 5 miejsce;2005- klasa Superstock 600, Puchar UEM - Start w Mistrzostwach Europy;2006 – klasa Superstock 1000, Wicemistrz Polski;2007-Wicemistrz Polski Superstock 600, udział w Mistrzostwach Europy;2008- Mistrzostwa Polski , klasa Superstock 1000:- II runda Tor Poznań – 2 miejsce;- III runda Tor Poznań- 3 miejsce;- IV runda Tor Brno – 2 miejsce;- V runda Tor Poznań- nie ukończył ;