Zakaz swobodnego przemieszczania się poskutkował zdecydowanie mniejszą liczbą samochodów i pieszych na drogach. Wraz z mniejszym natężeniem ruchu spadła także liczba wypadków. W okresie od 20 marca do 19 kwietnia, czyli wtedy, gdy obowiązywały najbardziej rygorystyczne obostrzenia swobodnego przemieszczania się, na drogach województwa śląskiego doszło do 95 wypadków drogowych. Rok wcześniej było ich 218.

Niestety, pojawił się inny problem. Pomimo dużo mniejszej liczby wypadków zdecydowanie wzrosła liczba tych najtragiczniejszych, czyli śmiertelnych. W analogicznym okresie 2019 roku zginęło 11 osób, podczas gdy w roku bieżącym aż 18. Jak się okazuje, w ponad 90 proc. przypadków przyczyną wypadków są ludzkie błędy. Sytuacja ta skłoniła mundurowych ze śląskiej drogówki do uruchomienia nietypowej akcji. Rozpoczęli kampanię pn. “Posłuchaj znanego człowieka, co złego na drodze Cię czeka”, do której zaproszono znane ze świata sportu, muzyki, kabaretu i mediów osoby, m.in. Adama Małysza i Kajetana Kajetanowicza.

Te znane i lubiane osoby będą komentowały niebezpieczne sytuacje na drodze. Nagrania do kampanii pochodzą z policyjnych wideorejestratorów, mobilnego centrum obserwacji, a także z archiwum nagrań, jakie trafiają na policyjną skrzynkę „STOP - agresji drogowej”. Komentowane materiały filmowe w cyklu cotygodniowym będą publikowane na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych, administrowanych przez śląską policję.