Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt długo wyczekiwanego rozporządzenia, które miało określić wzór nalepki dla aut uprawnionych do wjazdu do stref czystego transportu.

Nalepka będzie miała bardzo prosty wzór. To zielony prostokąt o szerokości 10 cm i wysokości 5 cm. Na górze widnieć ma nazwa gminy, w środku napis "Strefa czystego transportu", a na dole — numer rejestracyjny pojazdu. Według rozporządzenia nalepka będzie naklejana w lewym dolnym roku szyby.

Wzór nalepki uprawniający do korzystania ze stref czystego transportu Foto: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Wzór nalepki uprawniający do korzystania ze stref czystego transportu

W zamieszczonej wraz z projektem ocenie skutków regulacji czytamy, że projekt został maksymalnie uproszczony celowo. "Oznakowania pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu powinny być łatwo dostępne dla ich posiadaczy, jednolite oraz niedrogie. Samo oznakowanie powinno być proste i czytelne dla każdego, bez konieczności sięgania do dodatkowej dokumentacji" – podkreślają autorzy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie? Tego jeszcze nie wiadomo. Aktualnie projekt znajduje się dopiero na etapie opiniowania. Ministerstwo wyznaczyło 10 dni na wydanie opinii, licząc od 26 stycznia 2022 r. Można spodziewać się, że prace nad projektem jednak nie potrwają zbyt długo, tym bardziej że tak jak podkreślono to w uzasadnieniu: "określenie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do stref czystego transportu jest niezbędne w celu ich efektywnego wdrożenia (…) Należy podnieść, że umożliwienie oznakowania samochodów, w celu ich wjazdu do stref czystego transportu, jest niezbędne do prawidłowego wykonania ustawy".

Wiadomo już, że maksymalny koszt za wydanie takiej nalepki to 5 zł – górną granicę określa ustawa o elektromobilności.