• Kierowca Peugeota na widok policjantów gwałtownie zmienił kierunek jazdy, by uniknąć kontroli
  • Kierowca spanikował, prawdopodobnie przypuszczając, że zostanie zatrzymany z powodu zepsutych świateł w aucie
  • Okazało się, że jednocześnie miał na sumieniu coś gorszego

Zepsute światła w Peugeocie? To nie jest aż tak wyjątkowa i niepokojąca sytuacja, by koniecznie sięgać po policyjny lizak i bloczek mandatowy – więc być może, gdyby 21-letni mieszkaniec powiatu płońskiego nie spanikował, tym razem by mu się upiekło. Jednak młody człowiek na widok patrolu gwałtownie zmienił kierunek jazdy – to dla doświadczonych policjantów sygnał, że coś jest na rzeczy. Ruszyli w pogoń.

Po chwili okazało się, że istotnie – coś było na rzeczy, a zepsute światła tyo w sumie drobiazg: 21-latek nie miał prawa jazdy.

Nie będzie mandatu za brak prawka – bo nie może być

Po ostatnim zaostrzeniu kar przewdzianych dla kierowców jedną z obligatoryjnych kar za kierowanie bez uprawnień jest zakaz prowadzenia pojazdów wymierzany na okres od 6 miesięcy do 3 lat. To jednocześnie oznacza, że policjant nie może ukarać kierowcy mandatem, zabronić dalszej jazdy, ale jednocześnie na tym skończyć procedury. Sprawa musi trafić do sądu, który po pierwsze, orzeka grzywnę (od 1500 zł do 30 tys. zł) oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Stosowny przepis brzmi: