Legendarny rajd Targa Florio odbywajacy się na Sycylii po raz pierwszy zagościł w kalendarzu Intercontinental Rally Challenge. Choć powszechnie wiadomo, że tutejsze trasy są niezwykle wymagające i dochodziło do mnóstwa wypadków, nikt nie spodziewał się, że rok 2012 na kartkach historii zapisze się jako niezwykle bolesny dla całego środowiska rajdowego.

Zawodnicy jadący Peugeotem 207 S2000 ze stajni HRT wypadli z drogi na szybkim lewym zakręcie po ośmiu kilometrach od startu odcinka Cefalu. Samochód uderzył z impetem prawą stroną w barierę energochłonną, która przedarła się do wnętrza rajdówki. Wypadek przypominał ubiegłoroczne zdarzenie Roberta Kubicy.

Craig Breen, kierowca Peugeota z numerem 15, doznał szoku, oprócz tego nie poniósł żadnych obrażeń. Mniej szczęścia miał jego pilot, Gareth Robert. Walijczyk w bardzo ciężkim stanie został transportowany do szpitala, jednak służbom medycznym nie udało się uratować życia młodemu pilotowi.

Organizatorzy jako wyraz szacunku dla zmarłego 24-latka przerwalirajd i odwołali jego dalszą część. Nieoficjalnie zwycięzcą Targa Florio 2012 został Jan Kopecky przed Andreasem Mikkelsenem i Giandomenico Basso.

Gareth Roberts, elektryk z zawodu, urodził się w Carmrthen w Walli. W rajdach samochodowych zadebiutował w 2004 roku. W sezonie 2009 nawiązał współpracę z Craigen Beenem, który wówczas startował Fordem Fiestą ST. Załoga na liście swoich sukcesów posiada m.in. zwycięstwo pucharu Fiesta Sporting Trophy International oraz Fiesta Sporting Trophy (2009), drugie miejsce w Irish Tarmac, trzecie w BRC i wygrany finał Pirelli Star Driver (2010), mistrzostwo FIA World Rally Academy (2011).