Wybierz samochód

Aston Martin Cygnet

Aston Martin Cygnet

Aston Martin Cygnet to mały samochód osobowy segmentu A, wytwarzany przez znanego producenta supersamochodów. Pewnie wielu na pierwszą myśl przyszło wyobrażenie o miejskim hot-hatchu z Wielkiej Brytanii. Nic bardziej mylnego. Cygnet został w pewien sposób wymuszony na brytyjskim producencie, i to wcale nie przez użytkowników.

W 2012 miała wejść w życie unijna norma emisji spalin, która miała na celu obniżyć emisje dwutlenku węgla wszystkich modeli danego producenta. Ponieważ Aston raczej nie przejmuje się downsizingiem, a nie chciał też projektować małego auta od zera, poszedł po pomoc do Toyoty, i tak w 2010 roku powstał model Cygnet, który konstrukcyjnie opiera się na Toyocie iQ.

Zmiany stylistyczne są znaczące, jednak bryła auta nie uległa zmianie. Designerzy od Astona przeprojektowali pas przedni na wzór innych modeli marki (szeroki grill), na boku pojawiły się przecięte listwą wyloty powietrza, a tylne światła również nawiązywały do sportowych pojazdów Astona. Wewnątrz z kolei dominuje skórzane wykończenie większości elementów, a oprócz tego znajdziemy tam także alcantarę oraz aluminium. Miejsca przewidziano dla 4 osób, jednak wygodnie usiąść można jedynie z przodu. Z tylnych siedzeń powinny korzystać tylko dzieci.

Do napędu posłużył 4-cylindrowy silnik benzynowy 1.3 generujący 98 KM, który przekazuje moc na przednią oś za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej lub bezstopniowej przekładni CVT. Cygnet jest ciekawym, ale i drogim gadżetem, i mimo że chętnych na niego nie brakowało, to pierwszeństwo w zakupie miały osoby, które w swoim posiadaniu mają już inny model brytyjskiego producenta.

Produkcja miejskiego Astona dobiegła końca w 2013 roku.

Aston Martin Cygnet - generacje

Aston Martin Cygnet - powiązane artykuły