Światowa premiera nowego Fiata Tipo należała do bardzo udanych. Model zdobył szereg nagród i wyróżnień. Warto wspomnieć między innymi o tytule „Autobest” w kategorii „best buy car 2016” oznaczającym najlepszą ofertę dla większości klientów europejskich w 2016 roku.

Podczas salonu samochodowego w Genewie włoska marka po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała Fiata Tipo z nadwoziem typu hatchback. Samochód ma 4370 cm długości, 179 cm szerokości i 150 cm wysokości. Pojemność bagażnika wynosi 420 litrów.

Pod maską nowego Fiata Tipo hatchback znajdą się: silniki turbodiesel 1,3 Multijet o mocy 95 KM i 1,6 Multijet o mocy 120 KM, dostępne również w wersji „ECO” oraz benzynowy silnik 1.4 16v Fire o mocy 95 KM, 1.4 T-Jet o mocy 120 KM i 1.6  E-torQ o mocy 110 KM. Ofertę uzupełnia jednostka napędowa 1.4 T-Jet o mocy 120 KM o podwójnym zasilaniu: benzyna i LPG.

W części tylnej kabiny pasażerskiej udało się zapewnić dodatkowe centymetry przestrzeni. Pod względem ilości miejsca na nogi nowy Tipo plasuje się w szczycie swojej kategorii. Odległość pomiędzy krawędzią przodu siedzenia, a piętą pasażera wynosi 1 metr i 7 centymetrów z przodu i 93,4 centymetrów z tyłu - ta ostatnia wartość jest charakterystyczna dla sedanów wyższego segmentu.

Samochód oferuje bogate wyposażenie. Na pokładzie można znaleźć między innymi system UConnectTM 7’’HD LIVE  z 7 calowym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości i ekranem dotykowym z funkcją szybkiego przesuwania – działającym podobnie do nowoczesnych tabletów. Dodatkowo na pokładzie znajdzie się system najnowszej generacji  z połączeniem Bluetooth do zestawu głośnomówiącego i streamingu audio, czytnikiem SMS, sterowaniem głosowym, gniazdem Aux i wejściem USB z obsługą iPod, przyciskami na kierownicy i - na zamówienie - kamerą cofania oraz zintegrowaną nawigacją TomTom 3D.