Auto Świat III runda Kia Lotos Race 2014: walka na Red Bull Ring

III runda Kia Lotos Race 2014: walka na Red Bull Ring

Autor Radosław Turek
Radosław Turek

Już w najbliższy weekend 4-6 lipca zawodnicy Kia Lotos Race stoczą rywalizację w trzeciej rundzie mistrzostwa na austriackim torze Red Bull Ring.

III runda Kia Lotos Race 2014 odbędzie się na torze Red Bull Ring
ACZ / Kia
III runda Kia Lotos Race 2014 odbędzie się na torze Red Bull Ring

Uczestnicy Kia Lotos Race ze stażem znają już tor zlokalizowany pod Spielbergiem. To kolejny w tegorocznym kalendarzu - po holenderskim Zandvoort - obiekt na którym ścigała się Formuła 1. Po raz pierwszy w tym sezonie wyścigi Kia Picanto będą stanowić część zawodów FIA ETRC – europejskiego czempionatu wyścigów ciężarówek.

Tym razem zawodnicy serii, chociaż część z nich już miała okazję wystartować na austriackim torze, będą musieli zmierzyć się ze zmienioną, znacznie krótszą i szybszą konfiguracją trasy (spowodowaną wymogami FIA ETRC), o długości zaledwie 2,3 km (standardowa pętla mierzy 4326 m).

III runda startuje w weeekend 4-6 lipca 2014
III runda startuje w weeekend 4-6 lipca 2014ACZ / Kia

Kia Lotos Race regularnie odwiedza Red Bull Ring od swojego pierwszego sezonu w 2012 roku, ale dotychczas Picanto jeździły po pełnej pętli. Charakterystyczne dla obiektu, duże różnice poziomów wymagały od kierowców bardzo technicznej jazdy i umiejętnego „wykorzystywania prędkości” samochodów (maksymalne nachylenie podjazdu na tym torze to aż 12%, a zjazdu to 9,3%). Na krótkim torze zadanie może zostać odrobinę ułatwione, ale nadal kluczową rolę będą pełnić dobra pozycja startowa i umiejętne wykorzystanie możliwości niewielkiego Picanto.

Kwalifikacje do III rundy Kia Lotos Race odbędą się w trzech sesjach w sobotę 05.07.2014, zgodnie z regulaminem w pierwszej biorą udział wszyscy zawodnicy, w Q2 najszybsza „piętnastka” z Q1, a finałowa sesja decydująca o pole position przeznaczona jest dla najszybszych dziesięciu zawodników w Q2.

Dwa 30-minutowe wyścigi główne rozegrane zostaną w niedzielę 06.07.2014.

Karol Basz zadebiutuje w wyścigach samochodowych
Karol Basz zadebiutuje w wyścigach samochodowychACZ / Kia

III rundę uatrakcyjni udział wielokrotnego, kartingowego Mistrza Polski, uczestnika finałów mistrzostw świata i tegorocznego zwycięzcy WSK Champions Cup, Karola Basza. Będzie to jednocześnie jego debiut w wyścigach samochodowych, chociaż pewne doświadczenie z samochodem na torze już ma. Po raz pierwszy jednak weźmie udział w pełnym wyścigu i po raz pierwszy zasiądzie za kierownicą wyścigowego Kia Picanto.

Drugim gościnnie startującym kierowcą w tej rundzie będzie dziennikarz tygodnika „Motor” Maciej Struk. On ma już za sobą start w nowym Picanto, ale był również regularnym uczestnikiem poprzedniej edycji mistrzostw – Kia Lotos Cup, gdzie ścigano się samochodami Kia Picanto pierwszej generacji. Będzie to jednak jego debiut na obiekcie w Spielbergu.

Dotychczasowym liderem mistrzostw jest Karol Lubas, który z dorobkiem 247 pkt. o 12 pkt. wyprzedza Piotra Parysa i o 18 pkt. Karola Urbaniaka. Podczas każdej z rund kierowca może zdobyć maksymalną liczbę 140 pkt.

Organizatorem Mistrzostw Polski Kia Picanto jest Kia Motors Polska wraz z Lotos Oil, a wsparcia udzielają BNP Paribas, Otomoto oraz PZU. Wszelkie informacje o serii dostępne są pod adresem www.kialotosrace.pl lub na profilu facebook Kia Lotos Race.

Autor Radosław Turek
Radosław Turek
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków