Uczestnicy Kia Lotos Race ze stażem znają już tor zlokalizowany pod Spielbergiem. To kolejny w tegorocznym kalendarzu - po holenderskim Zandvoort - obiekt na którym ścigała się Formuła 1. Po raz pierwszy w tym sezonie wyścigi Kia Picanto będą stanowić część zawodów FIA ETRC – europejskiego czempionatu wyścigów ciężarówek.

Tym razem zawodnicy serii, chociaż część z nich już miała okazję wystartować na austriackim torze, będą musieli zmierzyć się ze zmienioną, znacznie krótszą i szybszą konfiguracją trasy (spowodowaną wymogami FIA ETRC), o długości zaledwie 2,3 km (standardowa pętla mierzy 4326 m).

Foto: ACZ / Kia
III runda startuje w weeekend 4-6 lipca 2014

Kia Lotos Race regularnie odwiedza Red Bull Ring od swojego pierwszego sezonu w 2012 roku, ale dotychczas Picanto jeździły po pełnej pętli. Charakterystyczne dla obiektu, duże różnice poziomów wymagały od kierowców bardzo technicznej jazdy i umiejętnego „wykorzystywania prędkości” samochodów (maksymalne nachylenie podjazdu na tym torze to aż 12%, a zjazdu to 9,3%). Na krótkim torze zadanie może zostać odrobinę ułatwione, ale nadal kluczową rolę będą pełnić dobra pozycja startowa i umiejętne wykorzystanie możliwości niewielkiego Picanto.

Kwalifikacje do III rundy Kia Lotos Race odbędą się w trzech sesjach w sobotę 05.07.2014, zgodnie z regulaminem w pierwszej biorą udział wszyscy zawodnicy, w Q2 najszybsza „piętnastka” z Q1, a finałowa sesja decydująca o pole position przeznaczona jest dla najszybszych dziesięciu zawodników w Q2.

Dwa 30-minutowe wyścigi główne rozegrane zostaną w niedzielę 06.07.2014.

Foto: ACZ / Kia
Karol Basz zadebiutuje w wyścigach samochodowych

III rundę uatrakcyjni udział wielokrotnego, kartingowego Mistrza Polski, uczestnika finałów mistrzostw świata i tegorocznego zwycięzcy WSK Champions Cup, Karola Basza. Będzie to jednocześnie jego debiut w wyścigach samochodowych, chociaż pewne doświadczenie z samochodem na torze już ma. Po raz pierwszy jednak weźmie udział w pełnym wyścigu i po raz pierwszy zasiądzie za kierownicą wyścigowego Kia Picanto.

Drugim gościnnie startującym kierowcą w tej rundzie będzie dziennikarz tygodnika „Motor” Maciej Struk. On ma już za sobą start w nowym Picanto, ale był również regularnym uczestnikiem poprzedniej edycji mistrzostw – Kia Lotos Cup, gdzie ścigano się samochodami Kia Picanto pierwszej generacji. Będzie to jednak jego debiut na obiekcie w Spielbergu.

Dotychczasowym liderem mistrzostw jest Karol Lubas, który z dorobkiem 247 pkt. o 12 pkt. wyprzedza Piotra Parysa i o 18 pkt. Karola Urbaniaka. Podczas każdej z rund kierowca może zdobyć maksymalną liczbę 140 pkt.

Organizatorem Mistrzostw Polski Kia Picanto jest Kia Motors Polska wraz z Lotos Oil, a wsparcia udzielają BNP Paribas, Otomoto oraz PZU. Wszelkie informacje o serii dostępne są pod adresem www.kialotosrace.pl lub na profilu facebook Kia Lotos Race.