Jaguar F-PACE to model, który spowodował prawdziwą rewolucję w Jaguarze. Jest pierwszym SUV-em marki, który od momentu rynkowego debiutu natychmiast stał się jej bestsellerem, idealnie wpisując się w trendy rynkowe. Tę pozycję utrzymuje do dziś i stanowi konkurencyjną alternatywę dla rywali w klasie premium. O jego sile decyduje nie tylko pociągająca stylistyka nadwozia i wnętrza, lecz także bogata paleta jednostek napędowych oraz wersji wyposażeniowych. Ale po kolei.

Jaguar F-PACE – arystokrata pod każdym względem

Za wygląd flagowego SUV-a Jaguara odpowiada sam Ian Callum, prawdziwa legenda samochodowego designu, który przez 20 lat szefował projektantom marki. To dzięki niemu F-PACE ma smukłą i dynamiczną sylwetkę, której nie sposób pomylić z żadnym innym modelem. Wyrazisty przód z pełnymi elegancji ledowymi reflektorami przyciąga uwagę podobnie jak potężny grill i duże wloty powietrza w zderzaku, które sugerują siłę i sportowy potencjał. Podobne wrażenie wywołuje opadająca w stylu coupe linia boczna oraz tył zwieńczony dużym spoilerem dachowym, wąskimi ledowymi lampami i dużym dyfuzorem, z którego wyzierają dwie chromowane, trapezoidalne końcówki układu wydechowego. W zależności od wybranej wersji wyposażeniowej i silnikowej auto może poruszać się na kołach o średnicy od 18 do 22 cali.

Wnętrze urzeka dbałością o każdy detal i atmosferą luksusu wyróżniającą Jaguara na tle konkurentów. Tu w końcu użytkownik spędza najwięcej czasu i to, w jaki sposób jest wykończone i wyposażone, wpływa na jego dobre samopoczucie. W F-PACE udało się w perfekcyjny sposób połączyć szlachetną elegancję z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Luksusowe wykończenie najwyższej jakości materiałami, w tym skórą, chromem, aluminium i drewnem idzie więc w parze z cyfrowymi zegarami o przekątnej 7 lub 12 cali oraz dotykowym ekranem 11,4 cala systemu informacyjno-rozrywkowego Pivi Pro. Ten ostatni imponuje szybkością działania, obsługuje bezprzewodowo Apple CarPlay i Android Auto, a do tego zapewnia dostęp nie tylko do multimediów, lecz także stanowi centrum sterowania wybranymi systemami auta.

Do wyboru klienci mają kilka wersji wyposażeniowych, w tym m.in. S, SE, Sport i SVR oraz specjalne S, SE i Black z zestawem R-Dynamic, obejmującym wykończenie drzwi, przedni wlot powietrza i elementy zderzaków o jeszcze bardziej sportowym charakterze. W każdej odmianie lista wyposażenia obejmuje kilkadziesiąt pozycji z zakresu komfortu i bezpieczeństwa, a do tego można zamówić liczne opcje personalizacyjne, dzięki którym każdy F-PACE może stać się jedyny i niepowtarzalny tak jak jego właściciel.

Warto podkreślić, że Jaguar F-PACE oferuje też wyróżniającą się w klasie przestronność, zarówno na przednich fotelach, jak i tylnej kanapie oraz w bagażniku. Pojemność przestrzeni ładunkowej przy standardowym ustawieniu siedzeń może sięgać nawet 650 l (przy wybraniu opcji z pakietem naprawczym, zamiast koła zapasowego lub dojazdówki). Oparcia kanapy są dzielone w stosunku 40:20:40.

Jaguar F-PACE Foto: Jaguar
Jaguar F-PACE

Jaguar F-PACE – moc dopasowana do potrzeb

Aktualna gama jednostek napędowych obejmuje cztero- i sześciocylindrowe silniki z miękkimi układami hybrydowymi w wariantach D200 (diesel 2.0 R4)/204 KM i D300 (diesel 3.0 R6)/300 KM oraz P400 (benzyniak 3.0 R6)/400 KM, hybrydę plug-in P400E (benzyniak 2.0 R4)/404 KM, a także benzynowe P250 (2.0 R4)/ 250 KM i w topowej wersji ośmiocylindrowe P550 (5.0 V8)/550 KM. Ta ostatnia zarezerwowana jest dla topowego wariantu SVR. Wszystkie mają napęd na obydwie osie i seryjnie do przekazania momentu na koła wykorzystują 8-biegową skrzynię automatyczną.

Jaguar F-PACE Foto: Jaguar
Jaguar F-PACE

Już podstawowy model benzynowy P250 zapewnia dynamiczne osiągi, w tym przyspieszenie do "setki" w 7,5 s i prędkość maksymalną 217 km/h przy średnim zużyciu paliwa w cyklu WLTP tylko 7,7 l/100 km. Natomiast najmocniejszy SVR zachowuje się już jak prawdziwy sportowy bolid, przyspieszając do 100 km/h w 4,0 s i rozpędzając się do niesamowitych 286 km/h! Przypominamy, że cały czas mowa o SUV-ie!

Jaguar F-PACE – szybki, uniwersalny i komfortowy

F-PACE został zbudowany na platformie iQ-Al, która stosowana jest także w takich modelach, jak Jaguary XE oraz XF, dzięki temu SUV prowadzi się dokładnie tak, jak wygląda. Sportowo i dynamicznie. Wnętrze jest perfekcyjnie wyciszone, a zawieszenie z podwójnymi wahaczami z przodu i układem wielowahaczowym z tyłu zapewnia perfekcyjną stabilność i mnóstwo przyczepności. Aż trudno uwierzyć, że auto z takim prześwitem (nawet 213 mm) i gabarytami może prowadzić się w ten sposób. F-PACE zachowuje się przewidywalnie i pozwala na czerpanie pełni przyjemności za kierownicą. Zarówno gdy jedzie się w długą wakacyjną podróż, jak i wtedy, gdy ma się ochotę wykorzystać pełny potencjał układu napędowego. Jest komfortowy nawet na nierównych nawierzchniach i czuje się swobodnie w każdych warunkach drogowych. Czy to na autostradzie, drodze krajowej, szutrach albo w miejskiej dżungli. System napędu na obydwie osie w normalnych warunkach przekazuje większość momentu na tylne koła, a w razie potrzeby, jeśli wymaga tego nawierzchnia lub sytuacja na drodze, dołącza przód, by zachować optymalną trakcję. Oferowany w ramach opcji pakiet Dynamic Handling z adaptacyjnym zawieszeniem dodatkowo poprawia komfort i zwinność samochodu.

Automatyczna skrzynia biegów działa płynnie, ma też tryb sekwencyjny, który umożliwia kierowcy manualną zmianę przełożeń łopatkami przy kierownicy. Profilowane fotele z szerokim zakresem regulacji są nie tylko wygodne, lecz także gwarantują świetne podparcie i trzymanie boczne, co można docenić podczas szybkiej jazdy w zakrętach.

Jaguar F-PACE – dostępny od ręki

Jaguar oferuje kompleksowe usługi finansowane dla swoich klientów, dzięki czemu zostanie właścicielem nowego F-PACE może okazać się łatwiejsze niż się wydaje. Do wyboru są takie narzędzia jak m.in. leasing, kredyt, najem i najem z wykupem, z których każde może zostać skrojone pod konkretnego klienta i jego preferencje. Co ważne, w ciągłej ofercie jest kilkadziesiąt samochodów dostępnych od ręki. Wystarczy wejść na dedykowaną stronę internetową i zarezerwować swojego F-PACE i przy okazji dostać pełny roczny pakiet ubezpieczeń (OC, AC, NW) już od 1 zł. Na tym nie koniec korzyści dla klienta, bo każdy Jaguar objęty jest wyróżniającym się na rynku programem gwarancyjnym na pięć lat lub 150 000 km, w zależności od tego, co nastąpi jako pierwsze oraz usługami Jaguar Assistance, które niezależnie od sytuacji, w każdym miejscu w Europie w razie potrzeby zapewniają pomoc drogową.

Pełny cennik nowego Jaguara F-PACE znajdziecie pod tym adresem.