W obecnej ofercie Jaguara do serii wyścigów pasowałby jedynie model F-Type ale to tylko pozory. Jaguar pod patronatem FIA, tworzy indywidualny cykl eTROPHY, którego głównym bohaterem zostanie model I-Pace.

Seria ta miałaby być wsparciem dla Mistrzostw FIA Formuły E i wystartuje pod koniec 2018 roku, kiedy I-Pace trafi do sprzedaży. Warto wspomnieć, że będzie to pierwsza na świecie seria seryjnie produkowanych samochodów z napędem elektrycznym.

W każdej z rund weźmie udział 20 samochodów, które będą rozpowszechniać brytyjskiego producenta na torach Hongkongu, Paryża, Sao Paolo i Nowego Jorku. Sam cykl ma za zadanie otworzyć furtkę do świata formuły E młodym kierowcom.

Samochody wyścigowe zostaną zbudowane przez firmę Jaguar Land Rover w Warwickshire w Wielkiej Brytanii. Jest to świetna wiadomość zwłaszcza dla zainteresowanych wzięciem udziału w zawodach, ponieważ szanse kierowców będą wyrównane, kiedy dostawcą sprzętu jest jedna firma.

„Jaguar wrócił do wyścigów w 2016 roku z misją „Race to Innovate. Wraz z uruchomieniem cyklu Jaguar I-PACE eTROPHY wzmacniamy nasze zaangażowanie w budowę pojazdów elektrycznych, międzynarodowy sport motorowy oraz Formułę E. Jako brytyjski zespół jesteśmy dumni, że możemy dziś ogłosić rozpoczęcie pierwszych na świecie mistrzostw seryjnych samochodów elektrycznych” z dumą przyznał prezes Jaguar Racing, Gerd Mauser. I dodaje „zawsze chcieliśmy udowodnić, że nasze technologie elektryfikacji układów napędowych są na dobrej drodze – to dowód. Nie spodziewałem się, że pod koniec 2018 roku zobaczymy pełną gamę wyścigów Jaguar I-PACE, wkrótce po wyjeździe pierwszego I-PACE na europejskie drogi. Ostatecznie ta innowacyjna seria wpłynie na poprawę technologii w naszych przyszłych pojazdach elektrycznych i przyniesie korzyści naszym klientom”.

Więcej na temat całego cyklu Jaguar eTROPHY wraz z pełną specyfikacją samochodów oraz kalendarzem imprez, dowiemy się w przyszłym roku. Na ten moment wiadomo jedynie tyle co udało się ustalić samemu Jaguarowi. Mianowicie, że weekend wyścigowy będzie składać się z darmowych testów, sesji kwalifikacyjnej oraz wyścigu o długości 30 min.

Bardzo nas cieszy, że znalazł się w końcu producent który stara się sprawić by motorsport był choć troszkę bardziej dostępny dla młodych talentów. Może jego śladami pójdą inni producenci? Macie pomysł jacy i w jakich seriach ? Zapraszamy do komentowania.