Najważniejsze dla kierowców pokonujących duże dystanse są drogi ekspresowe oraz autostrady. To nimi najbardziej chwali się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. I rzeczywiście, możemy mieć powody do zadowolenia. W tym roku kierowcy otrzymali już 207,1 km nowych dróg ekspresowych i ważnych obwodnic. Na liście oddanych do eksploatacji odcinków znajdziemy tak ważne, jak np. S5 z Mielna do Gniezna, kilka odcinków S7 biegnącej w stronę Trójmiasta (np. Nidzica–Napierki) oraz ważne fragmenty tej samej drogi na południe od Radomia oraz w okolicach Jędrzejowa. Inne ważne odcinki„ekspresówek” to S3 (m.in. obwodnica Gorzowa Wielkopolskiego) czy też S19 (okolice Sokołowa Małopolskiego).

Jakie drogi zostaną otwarte do końca 2017 roku?

Jeszcze w tym roku do wspomnianych przeszło 200 km dodamy kolejne 140 km. Najważniejszy dla warszawiaków będzie długo oczekiwany odcinek trasy S8, czyli obwodnica miejscowości Marki. To droga wylotowa m.in. na Mazury, ale i do Białegostoku. Odcinek S8 od Marek do Radzymina to około 15 km. Bardzo ważnych, bo w tej okolicy mieszkańcy Warszawy regularnie tkwią w kilometrowych korkach.

Obwodnica marek
Obwodnica marek

Przed końcem 2017 roku otwarte mają być też dwa inne odcinki drogi S8: od granicy województwa mazowieckiego do Zambrowa (około 15 km) oraz z Mężenina do Jeżewa (też niespełna 15 km) – oba na północny wschód od Warszawy.

Droga S8
Droga S8

Kolejne długo oczekiwane fragmenty należą do drogi S7. Będzie to obwodnica Ostródy (niemal 18 km) oraz odcinek z Rychnowa do Olsztynka (11 km) – kolejny na trasie z Warszawy do Gdańska. Ma być też oddany 13-kilometrowy odcinek od drogi S7 w Olsztynku do Olsztyna.

Droga S7
Droga S7

O wiele dłuższą drogę zyskają zaś kierowcy podróżujący między Wrocławiem a Poznaniem. Ma być oddany do użytku fragment z Wrocławia do Korzeńska – to łącznie 48 km.

Droga S5
Droga S5

Według danych GDDKiA teraz mamy w Polsce już 3,3 tys. km dróg szybkiego ruchu, z czego 1627 km to autostrady. W sumie GDDKiA zarządza 17 650 km dróg krajowych. Nowo realizowane inwestycje to 115 omów na budowę prawie 1,5 tys. nowych dróg szybkiego ruchu. W przetargach są kolejne odcinki o łącznej długości 808 km.