Vitara była do tej pory kojarzona z suvem o większych niż konkurencja własnościach terenowych. Również w najnowszym modelu Suzuki stawia na dzielność w terenie i wyposażył nową Vitarę w układ napędowy ALLGRIP z czterema trybami jazdy (auto, sport, snow, lock) pozwalający kierowcy dostosować charakterystykę pojazdu do zmiennych warunków drogowych i zapewniający znakomite właściwości jezdne na drodze, jak i w terenie.

Dzięki rozbudowanym możliwością personalizacji, każdy użytkownik będzie mógł lepiej dopasować samochód do swojego gustu. Natomiast za wygodę odpowiada nowoczesny system navigacji kompatybilny ze smartfonami. Zestaw audio posiada siedmiocalowy ekran dotykowy, który umożliwia intuicyjnie prostą obsługę, nawet w rękawiczkach. Trójwymiarowa mapa systemu nawigacji zapewnia wysoką czytelność, a system oferuje również możliwość korzystania z aplikacji na smartfony podczas jazdy.

Nowe Suzuki Vitara może napędzać benzynowy silnik o pojemności 1,6 litra lub wysokoprężna jednostka o takiej samej pojemności. Oba generują moc 120 KM. Do silnika benzynowego mozna zamówić skrzynie manulaną 5 biegową lub 6 biegowy automat. Natomiast diesla można mieć ze skrzynią manualną 6 biegową.

Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa czynnego w nowym Suzuki Vitara obejmuje system Radar Brake Support, który przy niskich prędkościach podczas jazdy w ruchu miejskim wykrywa pojazd przed Suzuki Vitarą i ocenia stopień ryzyka kolizji. Jeśli jest ono podwyższone, system wysyła kierowcy dźwiękowy sygnał ostrzegawczy oraz wizualny sygnał alarmowy na wyświetlaczu wielofunkcyjnym.

Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa biernego obejmuje siedem poduszek powietrznych, które chronią pasażerów w razie kolizji czołowej lub bocznej, pasy bezpieczeństwa z napinaczami pirotechnicznymi i ogranicznikami siły napięcia, a także mechanizm zapobiegający cofaniu się pedału hamulca. Ponadto takie elementy jak maska, konstrukcja podszybia, wycieraczek i zderzaków wykazują większą zdolność do pochłaniania siły uderzenia przy potrąceniu pieszego, co zwiększa jego szanse na odniesienie mniejszych obrażeń ciała.