W skrócie

W ramach ochrony, jaką daje samochodowe assistance, kierowca i pasażerowie mogą liczyć na pomoc w razie wypadku, awarii i kradzieży pojazdu. Zwykle polega to na pokryciu kosztów naprawy lub holowania, dostarczeniu paliwa czy uruchomieniu auta z rozładowanym akumulatorem.

Jeśli usterki nie można usunąć tego samego dnia, firma zapewnia jedną z trzech opcji:

- wynajem auta zastępczego,

- zakwaterowanie w hotelu

- pokrycie kosztów biletów umożliwiających kontynuowanie podróży lub powrót do domu.

Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że konkurencja na rynku ubezpieczeniowym doprowadziła do tego, że aktualnie niemal wszystkie firmy oferują pakiet assistance wraz z ubezpieczeniem OC. Zła jest taka, że często rozdawane są jedynie protezy pełnowartościowych ubezpieczeń (tzw. miniassistance) albo mocno okrojone pakiety podstawowe, które gwarantują pomoc jedynie w razie kradzieży lub wypadku z wyłączeniem awarii.

Ograniczają także limity na holowanie i zasięg pomocy – na zwrot kosztów można liczyć tylko, jeśli pech spotka nas co najmniej 50 km od domu. Polisy assistance coraz częściej rozdają także banki w zamian za założenie kolejnego konta lub wyrobienie karty kredytowej.

Wiele osób lekceważy te ubezpieczenia, w końcu na co można liczyć, jeśli coś jest za darmo? To błędne myślenie – w wielu przypadkach, o dziwo, są to dość kompletne i uczciwie skonstruowane umowy, które faktycznie chronią klienta w przypadku awarii samochodu czy zapominalstwa (w żargonie ubezpieczeniowym nazywanym błędem pilota), czyli zatrzaśnięcia kluczyka w samochodzie, zatankowania nieodpowiedniego rodzaju paliwa czy jego braku w trasie. Często są znacznie lepsze niż polisy assistance dorzucane do OC.

Assistance za darmo, czyli jak?

Zwykle na darmowe ubezpieczenie assistance z banku mogą liczyć najcenniejsi dla banku zamożni klienci, którzy mają wysokie wpływy na konto lub spore oszczędności, np. RaiffeisenPolbank wymaga, aby średnie środki znajdujące się stale na koncie przekraczały 200 000 zł, ewentualnie, by miesięczne wpływy były na poziomie 10 000 zł. To pieniądze, którymi bank obraca i sporo na nich zarabia.

Co dostaniecie w zamian? Często da się to wyliczyć, bo dostajecie standardowy pakiet konkretnego ubezpieczyciela, np. zakładając konto w Getin Noble Banku, klienci otrzymują pakiet podstawowy autoassistance Link4, który można dokupić do ubezpieczenia OC za 89 zł. Oczywiście, znajdziecie w większości takich umów także ograniczenie co do zasięgu holowania lub typowe wyłączenie, które zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności: jeśli awaria lub wypadek miały miejsce blisko domu, zwykle od 50 od 100 km od miejsca zamieszkania.

Assistance dla każdego?

Samochodowe assistance jest dobrym wyjściem dla właścicieli zaniedbanych i wyeksploatowanych aut, które w każdym momencie mogą odmówić posłuszeństwa. Niestety, w przypadku aut starszych dostępność pełnowartościowych ofert znacząco się kurczy. Po pierwsze, wielu ubezpieczycieli nie sprzedaje ich jako oddzielne produkty, ale wyłącznie przy zakupie OC lub autocasco.

Po drugie, niektóre towarzystwa dla właścicieli starszych pojazdów oferują wyłącznie mocno okrojone oferty sprowadzające się do pomocy w przypadku kolizji i kradzieży, wyłączając awarie. Trudno jednoznacznie określić górne granice wieku, np. Link 4 oferuje tego typu ochronę maksymalnie 15-letnich aut. Ci, którzy mają starsze auta, mają szansę na zawarcie takiej polisy m.in. w PZU i firmie Starter24 (Concordia).

Assistance - pomogą, ale tylko raz

Ubezpieczenia assistance nie można traktować jako darmowego sposobu na doraźną reanimację niesprawnego auta. Nawet jeśli macie najdroższą opcję polisy, ubezpieczyciel nie będzie was ratował z każdej opresji. Standardem w tego typu ubezpieczeniach jest wyłączenie odpowiedzialności w przypadku, gdy awaria się powtórzy, np. jeśli wezwiecie pomoc na koszt ubezpieczyciela z powodu rozładowania akumulatora, za kolejne interwencje przy tej samej usterce za usługę pomocy drogowej zapłacicie już sami!

Ile kosztuje dobra polisa assistance?

Najgorsze, czyli najmniej wartościowe assistance samochodowe, rozdają ubezpieczyciele do polis OC. Oczywiście, za dopłatą zakres ochrony można poszerzać, zwykle w ofercie firm znajduje się kilka wariantów na Polskę i Europę. Dopłacając, można też znieść ograniczenia co do liczby interwencji w ciągu roku i wyczerpywalności sumy ubezpieczenia na poszczególne zdarzenia.

Warto też przestudiować zakres ochrony i wyłączenia. W przypadku tego typu polis zajmie to 15-20 minut – z reguły umowa taka ma tylko kilka stron i jest dość jasno skonstruowana. Warto też szukać polis, w których zakres ochrony można dość dobrowolnie konstruować i zmieniać, np. w PZU za 105 zł (z OC) można znieść limit na holowanie w Polsce.

Z kolei Gothaer proponuje assistance zapewniające wyłącznie auto zastępcze w wariantach na 7, 14 lub 21 dni. Uczciwie skonstruowane ubezpieczenie działające na terenie Europy kosztuje 200-400 zł rocznie.

Za to ubezpieczyciel zwykle nie zapłaci

Bez względu na cenę polis i zakres ich ochrony większość ma te same wyłączenia. Ubezpieczyciele są zwolnieni z odpowiedzialności w następujących przypadkach, gdy:

1. Auto nie ma ważnego przeglądu technicznego.

2. Kolizję spowodował kierowca pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

3. Zdarzenie spowodowała osoba bez wymaganych uprawnień do kierowania ubezpieczonym pojazdem.

4. Awaria powtarza się lub jest wynikiem braku naprawy po ostatniej interwencji w ramach ubezpieczenia asisstance.

5. Szkoda jest wynikiem nieprawidłowego użytkowania auta, np. przeładowania.

6. W samochodzie podróżowało więcej osób, niż jest to dozwolone.

7. Auto uczestniczyło w zawodach sportowych.

8. Pojazd służył do zarobkowego przewozu osób.

9. Ubezpieczyciel zwykle zastrzega sobie prawo do odmowy zwrotu kosztów, które poniósł ubezpieczony bez porozumienia i uzyskania zgody od centrum pomocy ubezpieczyciela.

W takich sytuacjach uzyskasz pomoc z ubezpieczenia assistance

Pełnowartościowe polisy assistance powinny zapewniać następujące świadczenia:

1. Naprawę auta na miejscu, a jeśli nie jest to możliwe, holowanie, zwykle do najbliższego warsztatu, w droższych wariantach ubezpieczenia w miejsce wskazane przez właściciela.

2. Pokrycie kosztów hotelu, jeśli naprawa auta nie jest możliwa w ciągu 24 godzin.

3. Auto zastępcze na czas naprawy, ale zwykle z ograniczeniem kwoty albo maksymalnej liczby dni.

4. Pokrycie kosztów podróży do miejsca docelowego lub powrotnej do domu. 5. Pokrycie kosztów dostarczenia samochodu po naprawie.

6. Otwarcie i uruchomienie w przypadku utraty, uszkodzenia lub zatrzaśnięcia kluczy.

7. Dowóz paliwa w przypadku, gdy zapomnicie zatankować.

8. Zmiana koła na miejscu (niekiedy koszt naprawy).

9. Pokrycie kosztów złomowania samochodu.

10. Transport medyczny do szpitala.

11. Organizacja opieki nad dziećmi do 18. roku życia.

12. Udzielenie informacji telefonicznej.

Oferta assistance AXA Direct

AXA Direct Mini za darmo (z OC)

Zakres: kradzież, wypadek

Naprawa: tak

Holowanie: limit do 75 km

Auto zastępcze: brak

Hotel: brak

Usługi dodatkowe: infolinia, przewóz zwierząt do 400 zł, leczenie zwierząt do 1000 zł, utylizacja zwłok zwierzęcia.

Wyłączenia: brak ochrony w przypadku awarii, zgubienie kluczy, brak paliwa, dostarczenie paliwa, transportu pasażerów, wymiana opon i żarówek, rozładowany akumulator, parkowanie pojazdu, kierowca zastępczy.

AXA Direct Midi cena zmienna (z OC)

Zakres: kradzież, wypadek

Naprawa: limit do 300 zł

Holowanie: limit do 150 km

Auto zastępcze: tak, do 3 dób

Hotel: do 2 dób

Usługi dodatkowe: dostarczenie paliwa do 300 zł, parkowanie pojazdu do 3 dób, wymiana żarówki do 300 zł, otwarcie pojazdu do 300 zł, pomoc przy rozładowanym akumulatorze i wymianie opon do 300 zł.

Wyłączenia: brak ochrony w przypadku awarii, pomyłka przy dystrybutorze, holowanie przy braku kluczyka tylko do 300 zł.

AXA Direct Midi Europa cena zmienna (z OC)

Zakres: kradzież, wypadek

Naprawa: limit do 200 euro

Holowanie: limit do 150 km

Auto zastępcze: tak, do 3 dni

Hotel: do 7 dób

Usługi dodatkowe: dostarczenie paliwa do 200 euro, parkowanie pojazdu do 3 dni, wymiana żarówki do 200 euro, otwarcie pojazdu do 200 euro, pomoc przy rozładowanym akumulatorze i wymianie opon do 200 euro, pożyczka do 500 euro, leczenie za granicą do 4000 euro.

Wyłączenia: brak ochrony w przypadku awarii, pomyłka przy dystrybutorze, holowanie przy braku kluczyka tylko do 200 zł.

AXA Direct Maxi cena zmienna (z OC)

Zakres: kradzież, wypadek, awaria

Naprawa: limit do 400 zł

Holowanie: limit do 250 km

Auto zastępcze: tak, do 7 dób

Hotel: do 2 dób

Usługi dodatkowe: informacja o stanie dróg, odbiór pojazdu, dostarczenie paliwa do 400 zł, parkowanie pojazdu do 4 dób, wymiana żarówki do 400 zł, otwarcie pojazdu do 400 zł, pomoc przy rozładowanym akumulatorze i wymianie opon do 400 zł.

Wyłączenia: w przypadku awarii auto zastępcze do 5 dób maks. 2 razy w trakcie trwania umowy, szkody powstałe wskutek zassania wody do silnika.

AXA Direct Maxi Europa cena zmienna (z OC)

Zakres: kradzież, wypadek, awaria, tylko z OC

Naprawa: limit do 250 euro

Holowanie: limit do 75 km

Auto zastępcze: tak, do 7 dób

Hotel: do 3 dni

Usługi dodatkowe: infolinia, informacja o stanie dróg, odbiór pojazdu, dostarczenie paliwa do 250 euro, parkowanie pojazdu do 4 dób, wymiana żarówki i otwarcie pojazdu do 250 euro, pomoc przy rozładowanym akumulatorze i wymianie opon do 250 euro, pożyczka do 500 euro, leczenie za granicą do 4000 euro.

Wyłączenia: w przypadku awarii auto zastępcze do 5 dób maks. 2 razy w trakcie trwania umowy, szkody po zassaniu wody do silnika.

Oferta assistance Link 4

Link 4 Auto Assistance cena: 89 zł z polisą OC

Zakres: kradzież, wypadek, auta do 15 lat

Naprawa: limit do 400 zł Polska, 1000 zł Europa

Holowanie: limit do 100 km

Auto zastępcze: tak, do 3 dni

Hotel: 1 doba

Usługi dodatkowe: parkowanie pojazdu do 3 dób, transport kierowcy i pasażerów (Polska 400 zł, Europa 1000 zł), złomowanie pojazdu do 1000 zł, dostarczenie paliwa.

Wyłączenia: brak ochrony w przypadku awarii, braku paliwa, awarii żarówek, kierowca zastępczy. Auto

Link 4 Assistance Plus cena: 249 zł z polisą OC

Zakres: kradzież, wypadek, awaria, auta do 15 lat

Naprawa: limit do 400 zł Polska, 1200 zł Europa

Holowanie: limit do 300 km

Auto zastępcze: tak, do 14 dób (wypadek) lub 7 dób (awaria)

Hotel: do 5 dób

Usługi dodatkowe: parkowanie pojazdu do 3 dób, transport kierowcy i pasażerów (Polska 400 zł, Europa 1000 zł), złomowanie pojazdu do 1000 zł, dostarczenie paliwa, pomoc przy wymianie opon do 400 zł Polska i 1000 km za granicą (holowanie do 100 km).

Wyłączenia: ubezpieczyciel nie odpowiada za rzeczy i bagaże podczas transportu pojazdu.

Oferta assistance Starter24

Starter24 Smart roczny cena: 69 zł

Zakres: kradzież, wypadek, awaria, bez limitu wieku, niełączone z OC

Naprawa: do 50 km od miejsca zamieszkania

Holowanie: limit do 50 km

Auto zastępcze: brak

Hotel: brak

Usługi dodatkowe: informacja telefoniczna

Wyłączenia: pojazdy o dmc do 2,599 t, możliwość skorzystania z ochrony tylko raz w okresie trwania umowy, przebita opona, przepalona żarówka, kierowca zastępczy, brak auta zastępczego i zwrotów kosztów podróży i hoteli.

Starter24 Classic roczny cena: 159 zł

Zakres: kradzież, wypadek, awaria, bez limitu wieku, niełączone z OC

Naprawa: tak

Holowanie: limit do 100 km, możliwość rozszerzenia do 200 km (koszt 70 zł)

Auto zastępcze: brak

Hotel: brak

Usługi dodatkowe: możliwość rozszerzenia ochrony o refundację auta zastępczego do 2 dni (awaria) lub 5 dni (wypadek), hotelu do 3 dni za 150 zł.

Wyłączenia: pojazdy o dmc pow. 2,599 t, przepalona żarówka, kierowca zastępczy.

Starter 24 Comfort roczny cena: 199 zł

Zakres: kradzież, wypadek, awaria, bez limitu wieku, niełączone z OC, Polska i Europa (z wyłączeniem m.in. Białorusi i Rosji)

Naprawa: tak

Holowanie: limit do 100 km

Auto zastępcze: brak

Hotel: brak

Usługi dodatkowe: możliwość zwiększenia limitu holowania do 200 km w przypadku awarii lub 500 km w razie wypadku (150 zł), rozszerzenie ochrony o refundację auta zastępczego do 2 dni (awaria) lub 5 dni (wypadek), hotelu do 3 dni za 200 zł.

Wyłączenia: takie same jak przy pakiecie Classic.

Oferta assistance PZU

PZU Assistance Super (Polska) cena: 116 zł z OC

Assistance można wykupić oddzielnie bez konieczności posiadania u ubezpieczyciela polisy OC lub autocasco, ale w tym przypadku cena będzie wyższa. PZU podobnie jak Starter24 nie określa limitu wiekowego dla pojazdów.

Zakres: kradzież, wypadek, awaria

Naprawa: bez limitu

Holowanie: limit do 150 km, tylko powyżej 20 km od miejsca zamieszkania

Auto zastępcze: do 7 dób

Hotel: do 3 dób

Usługi dodatkowe: możliwość zniesienia limitu kilometrów na holowanie (40 zł przy wykupionym pakiecie OC i AC oraz 105 zł z samym OC), dowóz paliwa, otwarcie auta z zatrzaśniętymi kluczykami, uruchomienia auta z rozładowaną baterią, wymiana koła, wymiana żarówki lub w razie potrzeby odholowanie go najbliższego warsztatu.

Wyłączenia: brak ochrony w obrębie bliższym niż 20 km od miejsca zamieszkania (można go znieść: koszt 55 zł w pakiecie z OC).

PZU Assistance Super (Europa) cena: 261 zł z OC

Zakres: kradzież, wypadek, awaria

Naprawa: tak

Holowanie: limit do 150 km

Auto zastępcze: tak, do 3 dni

Hotel: do 3 dni

Usługi dodatkowe: taki sam zakres jak w przypadku wariantu ochrony na terytorium Polski, z tą różnicą, że nie można znieść limitu kilometrów przy holowaniu za granicą, a jedynie go wydłużyć do 1000 km, istnieje dodatkowa możliwość udzielenia pożyczki do 10 000 euro na kaucję potrzebną do wyjścia z aresztu oraz udzielenie pożyczki na naprawę samochodu.

Wyłączenia: jak przy wariancie na Polskę.

Oferta assistance Gothaer

Gothaer Assistance pojazd zastępczy cena uzależniona od wariantu

Zakres terytorialny: Polska

Auto zastępcze: ubezpieczenie jest dostępne, gwarantuje wyłącznie auto zastępcze. Jest dostępne w 4 wariantach: gwarancja pojazdu zastępczego klasy A lub B na 3, 7 (36 zł), 14 (80 zł) i 21 dni (150 zł)

Assistance z banku, za darmo

Na rynku bankowym panuje równie zaciekła walka o klienta, jak i na rynku ubezpieczeń. Finansiści coraz chętniej w zamian za założenie kolejnego konta lub karty kredytowej oferują swoim klientom za darmo wszelkiej maści polisy assistance.

Najczęściej są to pakiety obejmujące ochrony nie tylko samochodowe, ale także medyczne i domowe. Okazuje się, że w wielu wypadkach są to propozycje warte rozważenia. Okazuje się bowiem, że niektóre z gratisowych polis są całkiem uczciwie skonstruowane. Oto kilka wybranych przez nas propozycji.

Oferta assistance RaiffeisenPolbank

R-Assistance&Consierge

Wymogi: założenie Konta Osobistego Premium (opłata miesięczna 49 zł lub wpływy miesięczne w wysokości 10 000 zł)

Zakres terytorialny: Polska i Europa (nie sprecyzowano zasięgu terytorialnego)

Ubezpieczyciel: Europ Assistance

Naprawa: 2 razy w roku do 1500 zł

Holowanie: 2 razy w roku do 1000 zł

Auto zastępcze: do 3 dób, ale maksymalnie do 1000 zł

Hotel: do 3 dób, do 1000 zł

Usługi dodatkowe: ubezpieczenie od utraty dokumentów, usługi consierge, 1 bilet 1. klasy raz w roku. Wyłączenia: holowanie przysługuje przy awarii, która miała miejsce powyżej 50 km od miejsca zamieszkania, szkody powstałe po oddaniu auta do komisu i podczas jazd próbnych.

Oferta assistance PEKAO

Assistance Samochodowy

Wymogi: założenie jednego z wymienionych poniżej kont: Eurokonto Aktywne Plus, Eurokonto Premium, Eurokonto Premium Plus, Eurokonto Prestiżowe

Zakres terytorialny: UE, Szwajcaria, Norwegia i Liechtenstein

Ubezpieczyciel: Allianz

Naprawa: bez limitu

Holowanie: do 800 zł (na każdorazową interwencję)

Auto zastępcze: od 1200 do 1400 zł w zależności od rodzaju zakładanego konta (limit roczny)

Hotel: do 1200 do 1600 zł (limit roczny) Usługi dodatkowe: ochrona obejmuje kradzież, wypadek i awarię, koszty parkingu do 300 zł (limit roczny), kontynuacja podróży – 800 zł.

Wyłączenia: awaria akumulatora, awaria oświetlenia pojazdu, brak powiadomienia i zezwolenia od centrum Operacyjnego.