Popularna samochodowa nawigacja GPS jest przede wszystkim tania. Ale czy dobra? W rankingu najpopularniejszych produktów przeważają przede wszystkim modele bardzo przystępne cenowo. Okazuje się przy tym, że w pierwszej 10 jest więcej produktów najbardziej znanych światowych marek niż małych firm działających lokalnie.

Nawigacja GPS - ważna cena

Popularność dużych firm ma znaczenie w przypadku map i oprogramowania. Dawnych liderów takich jak AutoMapa czy MapaMap wyparli inni: Garmin, MIO i TomTom z własnym oprogramowaniem. Dużą popularnością cieszy się także Map Factor który niemal pod każdym względem ustępuje takim programom jak Auto Mapa czy MapaMap. Ma jednak jedną przewagę – jest darmowy. Choć pod względem interfejsu i map kojarzy się z technologicznym średniowieczem, to jednak dla klientów nie ma to szczególnego znaczenia. Urządzenia z archaicznym oprogramowaniem są w czołówce rankingu.

Nawigacja GPS - wyświetlacz ma znaczenie

Tania nawigacja gps nie znaczy mała. Okazuje się, że największym zainteresowaniem cieszą się modele z większym wyświetlaczem. W rankingu przewodzą modele z 5 calowym wyświetlaczem. W pierwszej 10 znalazły się też urządzenia z jeszcze większymi matrycami: 6 i 7 calowymi. Tak duże nawigatory zwykle lepiej pasują do samochodów z dużą szybą przednią (dostawcze, ciężarówki czy autobusy). I zapewne większość z nich trafia do dużych aut. Trudno bowiem znaleźć racjonalne uzasadnienie na montaż np. 7 calowego sprzętu w małym miejskim samochodzie osobowym.

Nawigacja GPS - bezpłatne aktualizacje map

W rankingu znalazły się też urządzenia objęte bezterminową bezpłatną aktualizacją map. To akurat cieszy, gdyż widać, że prócz ceny urządzenia, koszty eksploatacji też brane są pod uwagę. Zdarza się bowiem, że jednorazowa płatna aktualizacja może być droższa niż nowa nawigacja gps! Stąd lepiej dopłacić nieco więcej, aby mieć spokój z bezpłatnymi aktualizacjami map.

1 miejsce: nawigacja GPS Vordon GPS 5 Europa

Przyzwoite urządzenie z 5 calowym ekranem i niestety z dość przestarzałym oprogramowaniem od Map Factor. Mapy aktualizuje się bezpłatnie (licencja dożywotnia). Nic w tym dziwnego, skoro producent korzysta z bezpłatnych map OSM tworzonych przez społeczność. Jakość map nie jest zła, ale ustępuje pod względem bazy danych produktom konkurencji. Na szczęście oprogramowanie można łatwo zmienić na takie produkty jak AutoMapa czy MapaMap. Sprawdź cenę!

2 miejsce: nawigacja GPS Vordon 7 HD Europa

Model z dużym 7 calowym ekranem (przyzwoita rozdzielczość 800x480 pikseli), który zapewne chętnie wybierają kierowcy aut dostawczych i ciężarówek. Jeden z najtańszych produktów na rynku z tak dużą matrycą. Podobnie jak mniejszy Vordon GPS 5 zawiera te same bezpłatne mapy i przestarzałe oprogramowanie od Map Factor. Program przed laty występował na polskim rynku jako Auto Pilot. Sprawdź cenę!

3 miejsce: nawigacja GPS MIO Spirit 7500

Choć nie jest to najnowszy model, to jednak cieszy się zasłużoną popularnością. To po prostu porządnie wykonana nawigacja GPS z dobrym i łatwym w obsłudze programem nawigacyjnym.  Mapy aktualizowane są bezpłatnie w ramach dożywotniej licencji. I co ważne: MIO zawiera bazę danych TomTom IQ Routes (historyczne dane o natężeniu ruchu drogowego) dzięki którym łatwiej omijać korki. Tak jak u innych najbardziej znanych rywali – ekran o skromnej rozdzielczości 480x272 pikseli. Sprawdź cenę!

4 miejsce: nawigacja GPS Garmin Drive 50 LMT

Porządny produkt jednej z najbardziej znanych marek na świecie. Nawigacja GPS Garmin używa własnego oprogramowania, którego nie znajdziemy w urządzeniach innych firm. Mapy aktualizowane są bezpłatnie w ramach dożywotniej licencji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że urządzenie z 5 calowym ekranem oferowane jest z mapą regionu Europy Centralnej. Kto poszukuje mapy całego kontynentu musi wybrać inną wersję. Inne wady? Ekran mógłby mieć trochę lepszą rozdzielczość. Sprawdź cenę!

5 miejsce: nawigacja GPS TomTom Start 25 M

5 calowy ekran, pomysłowy uchwyt do szyby, własne oprogramowanie nawigacyjne i bezpłatna dożywotnia aktualizacja map. To dobra propozycja dla każdego, kto poszukuje produktu łatwego w obsłudze. Dotyczy to także oprogramowania do aktualizacji mapy. Pod tym względem nawigacja GPS TomTom jest w ścisłej czołówce. Do pełni szczęścia brakuje tylko ekranu o lepszej rozdzielczości. Pod tym względem TomTom nieco ustępuje konkurencji. Uwaga: na rynku występują modele w dwóch wersjach: z mapą Europy lub regionu (27 państw). Sprawdź cenę!

6 miejsce: nawigacja GPS Navroad Drive AutoMapa Polska

Jedna z najciekawszych propozycji dla podróżujących wyłącznie po kraju. AutoMapa to świetne oprogramowanie, które pod względem jakości map wciąż góruje nad konkurencją (różnice nie są jednak tak duże jak kiedyś). Sama nawigacja GPS to porządny produkt z dobrym procesorem 800 MHz. Szkoda jednak, że nie można wykorzystać funkcji AutoMapa Traffic. Sprzęt nie jest przystosowany do połączenia z internetem. Korki można jednak sensownie omijać jeśli będziemy regularnie aktualizować dane o ruchu drogowym w ramach SmartRoutes. Sprawdź cenę!

7 miejsce: nawigacja GPS MIO Spirit 7500 LM Europa

Nawigacja GPS z mapą Europy w bardzo rozsądnej cenie. Za nieco ponad 300 zł otrzymujemy porządnie wykonany produkt, dobry program nawigacyjny oraz serwis bezterminowej aktualizacji map. Pod względem parametrów technicznych to dobra średnia klasa: sprawny procesor 800 MHz oraz ekran o rozdzielczości 480x272 pikseli. Sprawdź cenę!

8 miejsce: nawigacja GPS Navitel E700 Europa + Rosja

To coraz bardziej rozpoznawana marka w Polsce. Rosyjski Navitel z powodzeniem stosuje własne oprogramowanie, które wyróżnia się bogactwem możliwości. Atutem są także cenione mapy takich krajów jak Białoruś, Kazachstan czy Rosja. E700 zapewne znajdzie zastosowanie w samochodach dostawczych i większych ze względu na duży 7 calowy ekran o wyższej rozdzielczości 800x480 pikseli. W cenie darmowe aktualizacje map. Sprawdź cenę!

9 miejsce: nawigacja GPS TomTom Start 25 Europa

W odróżnieniu od modelu TomTom, który zajmuje 5 miejsce w rankingu, wersja Start 25 zawiera pełną mapę Europy. Reszta bez zmian. W cenie bezpłatne aktualizacje map, historyczne informacje o natężeniu ruchu drogowego oraz przyjazne w obsłudze oprogramowanie do odświeżania danych. Sprawdź cenę!

10 miejsce: nawigacja GPS Garmin Drive 60 LM EE

Jedyne w zestawieniu urządzenie ze sporym bo aż 6’1 calowym ekranem. Nawigacja GPS Garmin stosuje własne oprogramowanie cenione od lat za wygodną obsługę i pomysłowe dodatki jak np. realistyczne odwzorowanie widoków zjazdów z autostrad i innych węzłów drogowych. Wersja 60 LM EE występuje z mapami regionu. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż odmiana z mapą Europy jest zwykle droższa o kilkadziesiąt złotych. Sprawdź cenę!