Być może to jest przyczyną wysypu aut w „idealnym stanie” i niewymagających nakładów finansowych”. Tymczasem obowiązujące obecnie przepisy są dla sprzedawców samochodów – zarówno prywatnych, jak i profesjonalnych – okrutne!

Wystarczy znać swoje prawa, by nawet po latach uzyskać od sprzedawcy różnicę pomiędzy ceną auta naprawdę idealnego a tego, które kupiliśmy.

Kupiłeś używane auto z wadami? Ścigaj sprzedawcę! - to temat miesiąca w najnowszym wydaniu magazynu „Auto Świat Poradnik”.

Jak wygrać z prądem? Dla wielu majsterkowiczów elektryka auta to coś, co lepiej powierzyć fachowcom, a i wielu mechaników jest z nią na bakier. Tymczasem przy odrobinie umiejętności wiele usterek można zdiagnozować samemu.

Co można wyczytać ze spalin? Po tym, jak wyglądają i jak pachną spaliny auta, można dowiedzieć się naprawdę dużo o kondycji silnika samochodu. Radzimy, na co należy szczególnie uważać.

Czy już czas na wymianę opon? Czy opony, na których dotychczas jeździłeś, mogą posłużyć jeszcze kolejny sezon? Jak wybrać nowe i gdzie je kupić. Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Smutna cisza, kosztowna muzyka. Nowoczesne radia spełniają wiele funkcji: odtwarzają muzykę z różnych źródeł, połączone są z nawigacją, obsługują telefony. Niestety, coraz częściej tez się psują, a naprawa bywa kosztowna.

Walcz z rdzą. Jak to zrobić? Prędzej czy później i tak rpzegrasz z korozją. Jest jednak różnica, czy stanie się to za rok-dwa, czy za 10-15 lat. Zniszczenia powodowane przez utlenianie się metali można skutecznie powstrzymać, jednak błędy wyjdą na wierzch szybciej, niż się to niektórym wydaje.

Co mówią przepisy? Kolizja z autem uprzywilejowanym. Sam fakt jazdy na sygnale nie sprawia, że kierowca auta uprzywilejowanego jest niewinny, a drugi uczestnik zdarzenia winny. Zawsze są trzy możliwości: winny, niewinny, współwinny. Kierujący autem uprzywilejowanym może nie stosować się do niektórych przepisów tylko pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności! Zakazane jest wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych w terenie zabudowanym. Poza terenem zabudowanym wolno je wyprzedzać, jednak nie należy tego robić w przypadku kolumn wiozących pasażerów VIP. Po pierwsze, jadą one za szybko, po drugie – nie pozwolą się wyprzedzać. Kierowców aut uprzywilejowanych jadących w kolumnie obowiązują wewnętrzne procedury, które dla innych nachalnych kierowców mogą skończyć się tragicznie.

 Foto: auto świat / Auto Świat

To wybrane tematy z najnowszego wydania miesięcznika „Auto Świat Poradnik” (3/2017), który trafił do sprzedaży 2 marca 2017 r.

Zapraszamy do lektury!