Wiele też zależy od generacji auta: części do starszych samochodów z reguły kosztują trochę mniej, a do nowszych – więcej; nie są to jednak, pomijając niektóre elementy oferowane tylko w ASO, bardzo wielkie różnice. Decydującym parametrem jest jakość. Z jednej strony nasz rynek został zalany tanimi azjatyckimi zamiennikami, których jakość jest wręcz fatalna, a z drugiej także renomowani producenci spychają dużą ilość produkcji do Azji, która – szczególnie w przypadku starszych samochodów – nie ma już tej jakości, co w czasie, gdy samochody te opuszczały fabrykę.

W zestawieniu, które publikujemy na łamach „Poradnika”, staramy się odpowiedzieć na pytanie: jakie auta są potencjalnie droższe w utrzymaniu?

Szybkie naprawy – kiedy warto skorzystać? Rysa, choćby i do podkładu, otarcie lakieru, niewielkie wgniecenie czy wypalenie papierosem dziury w tapicerce – wiele tego rodzaju uszkodzeń kwalifikuje się do tzw. szybkiej naprawy. Rano zostawiasz auto w serwisie, a wczesnym popołudniem je odbierasz. Radzimy jak usunąć rysy i drobne wgniecenia oraz dziury w tapicerce.

Jak zapobiegać kradzieży metoda na przedłużacz? Według przedstawicieli niemieckiej policji to właśnie ta metoda jest teraz jednym z najczęściej stosowanych sposobów kradzieży w przypadku nowych aut. Jak się okazuje, samochody nie są bezpieczne nawet wtedy, gdy kluczyki znajdują się w domu. Sprzęt używany przez przestępców jest już tak czuły, że może nawiązać komunikację z kluczykami przez ścianę domu.

Zabite owady trwale przywierają do karoserii w ciągu kilku czy kilkunastu dni od „aplikacji”. Im dłużej zwlekamy z ich zmyciem, tym jest to trudniejsze, a ryzyko uszkodzenia lakieru gwałtownie rośnie. Radzimy jak je skutecznie zmyć i jakie stosować preparaty.

Autem w zwierzę. Kto za to zapłaci? W razie wypadku z udziałem dzikich zwierząt trudno jest uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi. Odpowiada on za takie szkody tylko w szczególnych przypadkach. Opisujemy te najczęściej występujące.

Foto: Auto Świat

To tylko niektóre tematy z najnowszego wydania miesięcznika „Auto Świat Poradnik” 8/2017, który dostępny jest w sprzedaży od 3 sierpnia 2017 r.

Zapraszamy do lektury!