Poprosiliśmy banki o przygotowanie i przysłanie ofert kredytu samochodowego, który będzie przeznaczony na sfinansowanie zakupu samochodu nowego oraz używanego. W każdym z przypadków o udzielenie kredyt ubiega się trzyosobowa rodzina, jej miesięczne dochody wynoszą niemal 4 400 zł netto. Nasi klienci nie spłacają innych zobowiązań wobec banków, a otrzymany kredyt chcą spłacać przez 5 lat.

Porównaj kredyty samochodowe i znajdź najtańszy

Kredyt na nowy samochód

Nowym samochodem, którym są zainteresowani nasi klienci jest Opel Astra piątej generacji. Auto to zadebiutowało w połowie września 2015 r. podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie nad Menem. Samochód produkowany jest w Gliwicach. Wybór naszych klientów padł na auto w wersji wyposażenia Enjoy, napędzane silnikiem benzynowym o mocy 100 KM. Cena tego samochodu (uwzględniająca pakiet dodatkowego wyposażenia „Biznes”) wynosi 65 500 zł. Z uwagi na to, że klienci posiadają własne środki w wysokości 20% wartości samochodu, będą chcieli zaciągnąć kredyt w wysokości 52 400 zł.

Kredyty samochodowe - grudzień 2015 (samochód nowy) Foto: Archwium / Auto Świat
Kredyty samochodowe - grudzień 2015 (samochód nowy)

Niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia został Getin Bank. Proponuje on naszym klientom kredyt oprocentowany na 4,99% w skali roku z prowizją za udzielenie wynoszącą 1% pożyczanej kwoty. Oznacza to, że nasi klienci co miesiąc będą płacili ratę wynoszącą 998,60 zł. Przez cały okres kredytowaniu klienci zapłacą bankowi łącznie 7 501 zł. Warto też dodać, że Getin Bank jest jedynym bankiem w zestawieniu, w którym miesięczna rata nie przekroczy tysiąca złotych.

Równie dobre warunki oferują Bank BGŻ BNP Paribas oraz mBank.

W Banku BGŻ BNP Paribas nasi klienci mogą liczyć na kredyt, którego oprocentowanie wynosi 5,49% w skali roku, a prowizja za jego udzielenie – 1%. W efekcie miesięczna rata wynosie 1 011,43 zł, a całkowity koszt kredytu 8 286 zł.

Jeśli zdecydowaliby się na ofertę mBanku, to mogą liczyć na nieco niższe oprocentowanie – 4,89% w skali roku, ale za to będą musieli zapłacić wyższą prowizję – aż 5%. Dlatego też, summa summarum, zapłacą ratę wyższą o 24 zł (1 035,52 zł miesięcznie), co przełoży się na wyższy łączny koszt kredytu, które w tym wypadku sięgnie 9 773 zł.

Za podium znalazły się oferty Banku Pekao SA i Credit Agricole Banku Polska. Łączna kwota kosztów kredytu wyniosłaby w pierwszym z nich aż 13 339 zł, a w drugim – 18 251 zł. Klienci Credit Agricole Banku Polska zapłacą o ponad 10 tysięcy więcej przez pięciu lat niż w Getin Banku.

Kredyt na samochód używany

Auto używane, nad którego zakupem zastanawiają się nasi klienci, to także Opel Astra, tyle że poprzedniej generacji, który bramy gliwickiej fabryki opuścił w 2012 roku. Samochód napędza benzynowy silnik 1.4 Turbo Ecotec o mocy 140 KM. Deklarowany przez sprzedającego przebieg auta wynosi 86,5 tysiąca kilometrów a cena - 41 900 zł. Podobnie jak w przypadku samochodu nowego, także i teraz nasi klienci część kosztów zakupu pokrywają z własnych środków. Dlatego też są zainteresowani kredytem w wysokości 33 520 zł. Sprawdźmy, który bank zaproponował najatrakcyjniejsze warunki finansowania.

Kredyty samochodowe - grudzień 2015 (samochód używany) Foto: archiwum / Auto Świat
Kredyty samochodowe - grudzień 2015 (samochód używany)

Najwyższy stopień podium ponownie przypadł Getin Bankowi, który oferuje naszym klientom kredyt z oprocentowaniem 5,99% w skali roku oraz prowizją za udzielenie na poziomie 1%. Przełoży się to na 654,42 zł miesięcznej raty oraz łączne koszty kredytu w wysokości 5 734 zł.

Zajmujący drugą pozycję mBank oferuje naszym klientom kredyt z oprocentowaniem 4,89% w skali roku i prowizją wynoszącą 5%. Oznacza to, że kredyt będzie kosztował naszych klientów na przestrzeni pięciu lat 6 251 zł, a co miesiąc obciąży ich budżet ratą w wysokości 662,45 zł.

Co ciekawe, znajdujący się na trzecim miejscu, Bank BGŻ BNP Paribas proponuje kredyt z oprocentowaniem takim jak u zwycięzcy zestawienia. Niestety, bank ten nalicza wyższą prowizję (aż 5%), dlatego też miesięczna rata wyniesie 673,79 zł, a całkowity koszt kredytu sięgnie 6 908 zł.

Miesięczna rata kredytu w tym banku wyniesie aż 753,25 zł, a łączne koszty sięgną 11 675 zł. To o prawie 6 tysięcy więcej niż u zwycięzcy rankingu, czyli Getin Banku.

Wyszukaj online najlepszy kredyt samochodowy!

Jak widać, kredyt w Getin Banku jest najlepszym rozwiązaniem dla osób poszukujących sposobu sfinansowania zakupu auta. Na dobre oferty mogą także liczyć klienci, którzy udadzą się do mBanku oraz BGŻ BNP Paribas. Gorsze warunki czekają na klientów Banku Pekao SA oraz Credit Agricole Banku Polska.