Przykładowymi kredytobiorcami we wrześniowej edycji rankingu kredytów samochodowych TotalMoney.pl została czteroosobowa rodzina, której łączny dochód miesięczny uzyskiwany z umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony to 4 244 zł netto.

Klienci nie posiadają innych kredytów, ani kart kredytowych i chcą kupić nowe lub używane auto o wartości 70 000 zł. Ze względu na posiadane przez naszych klientów środki własne, wysokość zaplanowanego na okres 5 lat kredytowania wynosić ma 56 000 zł. W zestawieniu ujęte zostały oferty czterech banków, którzy odesłali wypełnione ankiety do 15 września 2014 r.

Szukasz kredytu na samochód? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy!

Kredyt na nowe auto

Foto: Auto Świat

Najlepszą propozycję bazującą na powyższych założeniach zaproponował w tym miesiącu Getin Bank. Bank ten nie pobiera prowizji za udzielenie finansowania, a oprocentowanie nominalne oferowanego przez niego kredytu wynosi 7,39% w skali roku. Sprawia to, że całkowity koszt kredytu, którego rata miesięczna wynosi 1 119,20 zł, to 11 152 zł.

W przypadku zajmującego drugie miejsce BNP Paribas Banku Polska całkowity koszt kredytu wynosi 13 035 zł i jest wyższy o blisko dwa tysiące złotych niż w zwycięskim Getin Banku. W BNP prowizja za udzielenie kredytu wynosi 1% pożyczanej kwoty, oprocentowanie – 7,89% a miesięczna rata – 1 150,58 zł.

W trzecim w zestawieniu Toyota Banku nasi klienci mogą w nim liczyć na kredyt, którego koszt to 18 477 zł. Warto wspomnieć także, że Toyota Bank stosuje najwyższe w zestawieniu oprocentowanie nominalne (9,99% w skali roku), które jednak nie przekłada się na najwyższą ratę kredytu (wynosi ona 1 213 zł). Toyota Bank pobierze od naszych klientów prowizję za udzielenie kredytu wynoszącą 1%.

Jaki samochód kupisz za 70 000 zł?

Czteroosobowa rodzina do sprawnego przemieszczania się potrzebuje samochodu z nadwoziem typu sedan lub – najlepiej – kombi, ewentualnie vana. Sedany reprezentuje Toyota Corolla napędzana benzynowym silnikiem 1,6 Valvematic o mocy 132 KM z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. Cena tego auta w wersji Active wynosi 69 400 zł.

Reprezentantem aut z nadwoziem kombi jest Opel Astra Sports Tourer. Do napędu niemieckiego samochodu służy benzynowy silnik 1.4 XER rozwijający moc 100 KM. Cena samochodu w podstawowej wersji wyposażenia – Essentia – to 67 900 zł. Przedstawicielem trzeciej porównywanej „kategorii” jest Kia Carens. Cena koreańskiego auta napędzanego benzynowym silnikiem 1.6 o mocy 135 KM, w wersji wyposażenia M wynosi 68 990 zł.

Kredyt na auto używane

Foto: Auto Świat

W przypadku zestawienia kredytów finansujących zakup samochodu używanego dodatkową zmienną jest rok produkcji auta. Założyliśmy, że samochód wyprodukowany został w roku 2010.

Także i w zestawieniu kredytów na auto używane liderem okazał się Getin Bank. Całkowity koszt kredytu wyniesie tu tyle samo, ile w przypadku kredytu na zakup samochodu nowego, czyli 11 152 zł. Miesięczna rata obciąży domowy budżet naszych klientów kwotą 1 119,20 zł. Kredyt oprocentowany jest w wysokości 7,39% a prowizja za jego udzielenie wynosi 0%.

Z kolei, w zajmującym drugie miejsce BNP Paribas Banku rata kredytu wynosi 1 205,61 zł, oprocentowanie – 6,90% w skali roku (i jest jednocześnie najniższe w zestawieniu) a prowizja za udzielenie kredytu – 2%. Całkowity koszt kredytu wynosi 16 336 zł.

Miejsce trzecie przypadło Toyota Bankowi Polska. W jego przypadku całkowity koszt kredytu będzie o niecały tysiąc złotych niż w BNP i wyniesie 17 262 zł. Miesięczna rata kredytu wynosi 1 205,61 zł, oprocentowanie – 9,99% w skali roku a prowizja za udzielenie finansowania – 5%.

Podobnie jak w przypadku kredytów na zakup samochodu nowego, tak i w zestawieniu kredytów na auto używane ranking zamyka bank Credit Agricole, w którym finansowanie kosztowało będzie aż 24 228 zł.

Jaki samochód kupisz za 70 000 zł?

W przypadku aut używanych przyjęliśmy takie samo założenie – szukamy samochodów z nadwoziem sedan, kombi lub van. Ponadto, nasi „modelowi” klienci są zainteresowani kupnem auta pochodzącego z Polski. Przedstawicielem sedanów jest Volvo S60 Momentum.

Szwedzkie auto napędzane jest dwulitrowym benzynowym silnikiem o mocy 203 KM. Przebieg samochodu deklarowany przez sprzedającego to 61 400 km, a cena auta – 69 900 zł. Reprezentantem kombi jest Subaru Forester, do napędu którego służy 2-litrowy silnik wysokoprężny o mocy 150 KM. Tak jak we wszystkich samochodach tego producenta, napęd przekazywany jest na cztery koła.

Deklarowany przebieg samochodu to 83 446 km a cena – 69 900 zł. Zamiast vana proponujemy tym razem… Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS De Luxe. Japońskie auto napędzane jest wysokoprężnym silnikiem o mocy 129 KM. Jego cena to 69 990 zł, a deklarowany przebieg – 56 100 km.

Oblicz ratę kredytu samochodowego w 3 krótkich krokach. Przejdź na porównywarkę!

Jeśli końcówka września to mimo wszystko nieodpowiedni moment na podjęcie decyzji o zaciągnięciu tak poważnego zobowiązania finansowego, to już teraz gorąco zachęcamy do zapoznania się z październikową edycją rankingu kredytów samochodowych TotalMoney.pl. Czy w październiku banki zdołają poprawić swoje propozycje kredytowe?