Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska dla Michelin wynika, że 33 procent kierowców nie zna prawidłowego ciśnienia w oponach swojego samochodu, a 29 procent pamięta te dane tylko w przybliżeniu.

Tymczasem informacji o zalecanym ciśnieniu należy przede wszystkim szukać w samochodzie.

Informację o zalecanym ciśnieniu dla konkretnego auta można odnaleźć na naklejce umieszczonej na słupku drzwiowym od strony kierowcy lub na klapce wlewu paliwa, a także standardowo w instrukcji obsługi auta – przypomina Tomasz Młodawski ekspert Michelin.

Gdzie kierowcy szukaja  informacji o prawidlowym cisnieniu
Gdzie kierowcy szukaja informacji o prawidlowym cisnieniu

Kierowcy, którzy w nadchodzącym tygodniu wezmą udział w akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” będą mogli bezpłatnie sprawdzić na stacjach Statoil zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika, otrzymają też informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy.

Dlaczego należy regularnie kontrolować ciśnienie w oponach?

Niewłaściwe ciśnienie w oponach wpływa na: zmniejszenie przyczepności i wydłużenie drogi hamowania, skrócenie okresu użytkowania opony o jeden sezon, zwiększenie zużycia paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Zbyt wysokie ciśnienie natomiast powoduje ograniczenie funkcji amortyzacyjnych, co przekłada się na mniejszy komfort jazdy i powoduje szybsze zużycie elementów zawieszenia samochodu – mówi Filip Fischer z Oponeo.

Partnerem akcji jest Statoil Fuel & Retail Polska oraz sieć specjalistycznych serwisów Euromaster. Inicjatywa jest od lat wspierana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendę Główną Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Polski Czerwony Krzyż oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie.