Jak mówi Volkswagen, nowy Crafter został stworzony całkowicie od podstaw, ale za wzór designu oraz jakości wykonania postawiono mniejszego brata Transportera. Nadwozie dostawczaka może pochwalić się współczynnikiem oporu powietrza, wynoszącym jedynie 0,33. Aby dopasować Craftera do różnych potrzeb klientów, w ofercie znajdą się trzy wersje długości oraz trzy wersje wysokości Craftera.

Pod maską kryje się nowy silnik o oznaczeniu "EA 288Nutz", który opracowano specjalnie dla nowego Craftera. Jest to 2-litrowy motor TDI dostępny w czterech wariantach mocy. Klienci mogą wybierać między jednostką o mocy 102 KM, 122 KM oraz 140 KM. Mogą także zdecydować się na najmocniejszy wariant tego silnika – TDI biturbo – o mocy 177 KM.

Wybór jednostek napędowych zależy od rodzaju układu przeniesienia napędu. Klienci będą mogli zamówić nowego Craftera z napędem na oś przednią lub tylną, a także z napędem na cztery koła 4MOTION. Dodatkowo będą mogli wybrać rodzaj skrzyni biegów.

W modelu znajdziemy nowoczesne systemy dbające o bezpieczeństwo kierowcy takich jak: ESP ze stabilizacją toru jazdy przyczepy, adaptacyjny tempomat ACC, system automatycznego hamowania po kolizji, system korekty toru jazdy w przypadku bocznych podmuchów wiatru (opcjonalny) oraz asystent manewrowania z przyczepą.

Systemów w ofercie jest mnóstwo, także tych z zakresu bezpieczeństwa biernego – m.in. poduszki powietrzne z przodu, boczne oraz kurtynowe dla kierowcy i pasażerów oraz obszerna gama systemów informacyjno-ostrzegawczych jak kamera cofania, czujniki parkowania oraz system ostrzegania o ruchu za pojazdem – Rear Traffic Alert.

Crafter został wyposażony w reflektory LED, wraz z funkcją doświetlania zakrętów oraz asystentem świateł Light Assist.

Dla nowego Craftera został zbudowany nowy zakład produkcyjny we Wrześni. Obiekt ten jest drugim miejscem produkcji Volkswagenów w Polsce. Pierwszy jest zlokalizowany w Antoninku pod Poznaniem, gdzie działa już od ponad 20 lat. Zakład, w którym będzie produkowany Crafter, zajmuje powierzchnię blisko 220 hektarów, co odpowiada powierzchni około trzystu boisk piłkarskich. Gdy fabryka zacznie działać na pełnych obrotach, będzie w niej pracować ponad 3000 osób. Dodatkowo, w okolicy powstanie również kilka zakładów firm zaopatrzeniowych, co stworzy kolejne miejsca pracy.