Koniec wakacji jest dla Polaków łaskawy, jeśli chodzi o koszty tankowania. Nominalnie obowiązujące w wakacje ceny detaliczne paliw w Polsce należały do niskich w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. W drugiej połowie sierpnia tańsza benzyna była dostępna wyłącznie w krajach nadbałtyckich: Łotwa i Litwa, jeśli chodzi o diesel to korzystniej można było tylko zatankować na Litwie, w Estonii i Luksemburgu.

Średnie detaliczne ceny paliw w kraju utrzymały się w ostatnich dniach na poziomie, podobnym do wyznaczonego tydzień temu. Z raportu cenowego (20 sierpnia 2014 r.), przygotowanego przez e-petrol.pl wynika, że przeciętnie na polskich stacjach paliw litr najpopularniejszej benzyny 95 kosztuje 5,37 zł, za olej napędowy kierowcy płacą przeciętnie 5,25 zł, a za autogaz 2,68 zł.

U schyłku tegorocznych wakacji relatywnie tanio można było zatankować paliwa w Polsce południowo-zachodniej w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim i wielkopolskim, gdzie benzyna 95 kosztowała 5,32-5,35 zł/l. a cena oleju napędowego kształtowała się na poziomie 5,15-5,20 zł/l.

Wśród monitorowanych przez e-petrol.pl stacji najtaniej można było zatankować benzynę w cenie 5,09 a najdrożej po 5,66 zł. W przypadku diesla przedział wynosił 4,99-5,53 zł za litr. Dosyć duża rozpiętość cen dotyczy też LPG, w tym tygodniu kierowcy w Polsce mogli spotkać się z cenami od 2,44 do 2,89 za litr.

W tym miejscu warto podkreślić, że różnice w cenach paliw wynikają nie tyle z regionu, województwa czy miasta, ale przede wszystkim z typu stacji. Tradycyjnie, najniższe ceny oferują obiekty, należące do sieci hipermarketów i stacje automatyczne, z większym wydatkiem trzeba się natomiast liczyć podjeżdżając na stacje koncernów paliwowych.

Przed rokiem, w ostatniej dekadzie sierpnia benzyna „95” kosztowała przeciętnie w kraju 5,58 zł/l -21 gr drożej niż obecnie, diesel 5,54 zł/l – 29 gr więcej niż dziś, a litr autogazu był tańszy o 36 gr w porównaniu z obecnym poziomem, kosztował wówczas 2,32 zł.